Bebek Beşiği Seçimi

Bebeğinizin huzurlu ve güvenli bir uyku uyuması hem ruhsal hem de bedensel gelişimi için en önemli unsurlardandır. Bu yüzden ebeveynlerin bebek eşyası alışverişlerinde en hassas olduğu konulardan birisi de beşik ve yatak seçimidir.

Bebeğin anneyle aynı yatak da uyuması bebeğin ezilmesi gibi çeşitli tehlikelere sebebiyet verebileceği için riskli bir durumdur. Ancak bebeğin ihtiyaçlarına da anında cevap verebilmek için aynı oda içerisinde yakın bir pozisyonda bulunması sağlıklı olacaktır.

Yenidoğan bebeğimiz için seçeceğiniz beşikte güvenlik unsuru şüphesiz en başta gelmektedir.

GÜVENLİK

 •  Hafif malzeme kullanılarak yapılan beşiklerde devrilme riski vardır. Özellikle seçtiğiniz beşik anne yanı bir beşik ise annenin yatağına bağlanarak ya da monte edilerek sabitlenebilir olma özelliğine dikkat etmelisiniz.
 • Karyolanın parmaklık yüksekliği 50 cm’den az, parmaklık aralığı da 6cm’ den fazla olmamalıdır. Parmaklık aralıkları geniş olan karyolalar da bebeğinizin kolu,bacağı ya da kafası parmaklıklar arasına sıkışabilir. Gene karyolanızın parmaklık yüksekliğinin kısa olması durumu da karyoladan düşme gibi çeşitli kazalara sebebiyet verebilir.
 • Seçtiğiniz beşiğin keskin ve sivri detayları bulunmamalıdır. Beşiğin içerisinde kullanacağınız yatağın beşiğin ölçüleriyle birebir uyumlu olması gerekir. Aksi taktir de oluşabilecek boşluklar da çeşitli kazalara sebebiyet verebilir.
 • Beşik eğer kendinden yataklı ise (özellikle anne yanı beşiklerin bir çoğu böyledir.) yatağın orta sertlikte, nefes alan özellikli visco kumaştan antialerjik yapıda olmasına dikkat edilmelidir.
 • Beşiğin kurşun ve zehirli boyalar içermemesine dikkat edilmelidir. Bu sebeple en sağlıklı beşikler masif ahşaptan üretilen beşiklerdir.
 • Beşiğin içerisine yerleştirdiğiniz dekoratif yastıklar ve oyuncaklar bebeğiniz için boğulma tehlikesi oluşturur. O yüzden beşiğiniz ne kadar boş olursa o kadar güvenli olur.

Unutulmaması gereken bir diğer konu da beşiğinizi deprem güvenlik yöntemlerine uygun bir şekilde konumlandırmanızdır. Bu konuyla ilgili olarak hayat üçgeni dediğimiz depremlerde can kurtaran yöntemi inceleyebilir ve mobilyalarınızı da bu yönteme uygun bir şekilde yerleştirebilirsiniz.

KONFOR

 • Bebeğiniz için en konforlu yataklar orta yumuşaklıkta olan yataklardır. Çok sert yataklar rahatsız bir uykuya sebebiyet verirken çok yumuşak yataklar da bebeğinizin içerisine gömülmesine ve omurga gelişiminin olumsuz etkilenmesine sebep olacaktır.
 • Seçeceğiniz karyola annenin de konforuna hitap etmelidir. Bu karyola seçiminde gözardı edilen bir konudur. Özellikle ilk aylar da anne bebeği beşiğinden alır, emzirir,koyar tekrar alır tekrar koyar bu süreç kısa döngüler halinde gece gündüz devam eder. İşte bu aşama da annenin bebeğine kolay ulaşabilmesi ve onu görebileceği bir konumda tutabilmesi çok önemlidir. Özellikle anne yanı beşiklerin transparan ön örtüleri ya da açılabilen kenarları sayesinde anne yatağından kalkmadan bebeğini görebilmekte ve ona ulaşabilmektedir.
 • Boyu ayarlanamayan ya da kenarı indirilemeyen beşiklerde bebeğinizi sürekli eğilerek içinden almak ve koymak bir süre sonra annelerde bel ve sırt ağrılarına sebebiyet vermektedir. Görüntüleri çok şık olmasına rağmen sepet modeller bu sebeple kullanışsızdır.

TAŞINABİLİRLİK

 • Beşiklerde taşınabilirlik bebeğini her daim gözünün önünden ayırmak istemeyen anneler için çok cazip bir özelliktir.
 • Ayrıca şehir değişiklikleri, misafirlikler gibi durumlar da bebeğin düzeninin bozulmaması açısından da taşınabilir beşik bir artıdır.
 • Bu özelliğiyle park yataklar ve anne yanı beşikler ön plana çıkmaktadır.
 • Taşınabilir beşikte dikkat edilmesi gereken en önemli durum beşiğin hafif olmasından kaynaklı güvenlik riskleri oluşturmasıdır. Eğer tercih ettiğiniz marka bu riskleri ortadan kaldıracak güvenlik tedbirlerini almışsa (zemine ya da yatağa sabitleme, hareket kilidi vb.) gönül rahatlığıyla ama yine de dikkatli bir şekilde kullanabilirsiniz.

FONKSİYON

 • Özellikle son yıllarda üretilen anne yanı beşikler çok fazla fonksiyonu bünyesinde barındırmakta ve bu sebeple de tercih edilmektedir.
 • Seçeceğiniz anne yanı beşiğin kademeli yükseklik ayarının olması kendi yatağınızın seviyesine uyarlama konusunda gereklidir.
 • Bebekler de çok sık rastlanılan reflü sonucu bir çok anne yanı beşikte tek taraflı yükseklik ayarı sayesinde reflü desteği sağlanılmıştır. Bu da yine reflü sıkıntısı olan bebekler ve çare arayan anneler için büyük bir artıdır.
 • Beşiğin istediğiniz zaman sabit istediğiniz zaman sallanabilir olması da önemli bir fonksiyondur.

Yaptığım tüm bu araştırmalar doğrultusunda yeni bir anne adayı olarak bende kendi tercihimi güzel annelerimle paylaşmak istiyorum. İlk 6 ay için anne yanı tercih ettim. Özellikle kendi yatağıma sabitlenme özelliği sebebiyle bebeğimi yerimden kalkmadan sürekli kontrol edebilme fikri çok cazip geldi. Ayrıca tercih ettiğim markanın reflü  desteği ve sallanabilir olma özelliği de artıları arasındaydı. Masif ahşap tercih etmememin sebebi çok uzun vadede beşik düşüncemin olmamasıydı. 6. aydan sonra yere sıfır olan montessori karyola modellerine geçiş yapmayı planlıyorum. Bu uzun vadeli bir yatak olacak bizim için. Emeklemeye ve yürümeye başladığı zamanlar da yere sıfır olması özelliği sebebiyle düşme riskini ortadan tamamen kaldırıyor. Ama bebeğinizin yataktan kendi çıkıp emekleyerek ya da yürüyerek yanınıza gelme özelliğini de aktif hale getiriyor 🙂

Tüm bebeklere mışıl mışıl bol melekli güvenli ve konforlu uykular diliyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php

Twitter

dolukafa

Instagram

dolukafa

Youtube

dolukafa

Telegram

dolukafa