Bilgisayar Destekli Tasarım ve Solidworks

Merhaba, ben Nuri KÖSE. dolukafa.com’ da ilk kez yazacak olmanın heyecanı ile birazda çekimser tavırlarla, bilgisayar destekli tasarım konusunu ve insan hayatındaki yerini, farklı bakış açılarıyla birlikte inceleyelim…

Bilgisayar Destekli Tasarım Ama Neden ???

Bilgisayar destekli tasarım, öncelikle mühendis ve teknik alanda çalışan kişilerin işini dolayısıyla da küçükten büyüğe tüm insanların hatta çiçeklerin ve daha fazlası hayvan dostlarımızın ihtiyaçlarına ulaşabilirliğini günümüz şartlarında kolaylaştıran bir sektör.

Örneğin bebeğimiz için bir emzik, kullandığımız bir bardak, çiçeklerimiz için bir saksı ve hayvan dostlarımız için bir mama tabağı ilk anda akla gelebilecek ihtiyaçlardan.

Bu ihtiyaçlara ulaşabilmek adına seri üretim ve ürün yelpazesinin genişliği için en önemli unsurdur bilgisayar destekli tasarım.

Konunun içerisine daha da ayrıntılı girelim dersek, günümüzden bir örnekle ilerleyelim.

Hepimizin gün içinde defalarca duyduğu kelime covid-19 ve bu illet virüs için alınan önlemlerin başında gelen maskeler.

Düşünsenize teknolojinin bu kadar geliştiği bir ortamda maskelerin elle dokunduğunu, tabi ki el işçiliğinin kalitesi ve emeği tartışılamaz ama nüfusun bu kadar arttığı ortamda seri üretimin sağladığı kolaylıklar göz ardı edilemez ve tabi ki seri üretimin temelini oluşturan bilgisayar destekli tasarım.

Geçmişten Günümüze Bilgisayar Destekli Tasarım

Bundan uzunca yıllar önce makineleşme başlamış olsa da, uzun süre kullandığımız ürünler ve bu ürünleri meydana getiren kalıp, makine ve aparatlara ait parçaların teknik resimleri el ile çizilir ve torna, freze gibi tezgahlarda işlenerek kullanılabilir hale gelirdi.

Teknolojinin gelişmesi mühendisleri arayışlara itti ve 80’ li yıllarda birçok kişinin en azından adını duyduğu Autocad programının geliştirilmesi sağlandı.

Bu program o ödemlerde 2 boyutlu olarak tasarım yapmayı kolaylaştıran, mühendis ve tasarımcılar için çok önemli bir eşik noktası oldu. İşte bu noktadan sonra ilerleme daha kolay olacak ve mühendisler daha iyisi için uğraşacaklardı.

Dolu Kafa Yeni Konu:  İnstagram Toplu Takip/Takipçi Silme Nasıl Yapılır-Kesin Çözüm

90’lı yıllar bu konuda çığır açacak bir buluş ile taçlandırıldı ve Solidworks programının temelleri atıldı. Mühendisler için Autocad ilk göz ağrısıydı ancak Solidworks’ ün sağladığı kolaylıklar bilgisayar destekli tasarım alanında devrim niteliğindeydi.

Solidworks, tasarımlarda 2 boyuttan 3 boyuta geçmeyi, tasarlanacak makine, kalıp, aparatlar için parçaların 3 boyutlu olarak katı modelleme ile gerçekleştirilmesini sağladı.

Montaj modülü sayesinde katı modellerin bir araya getirilerek sistemin meydana getirilmesi ve işlemler sonunda ortaya çıkacak olan sistemin üretime başlamadan görülmesi ve olabilecek hataların daha kolay önüne geçilmesini sağladı.

Bilgisayar Destekli Tasarımında Solidworks İle Birkaç Adım Öteye

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan 3D CAD bilgisayar destekli tasarım programı olma özelliğini taşıyan Solidworks seri üretime yön veren en büyük destekçilerden biri olmuştur.

Metal, plastik, elektrik vs. birçok sektöre uygun olarak farklı modüller oluşturularak kullanıcılara sunulmuştur. Sektör ayırt etmeksizin en çok kullanılan modülü katı modelleme ve montajdır.

İster üst düzey bir şirkette tasarımla uğraşın ya da bireysel olarak hobilerinizle uğraşın, Solidworks uygulaması her noktada işlerinizi kolaylaştıracaktır.

İşte Solidworks’ ü çok kullanılan program yapan özelliği buradan gelir. Üst düzey bir tasarımcı değilseniz bile bireysel olarak eğitim kitabı ya da birkaç video ile basit şeyleri çizebilir duruma gelebilirsiniz.

Düşünsenize hep aklınızda olan maket bir gemiyi Solidworks’ te çizdiniz ve parçaları hazırlarken kolaylık olması açısından parça şablonlarını hazırlayıp işe koyuldunuz.

Emin olun işiniz çok kolaylaşacak, tabi iş bittikten sonra iki işi de başarmış olmanın hazzı tarif edilemez…

İçeriği ne kadar beğendin?
[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

dolukafa

Instagram

dolukafa

WhatsApp

+90 531 850 2317