Bir Solukta Okuyacağınız En Romantik 5 Roman

Kitaplar bir çoğumuz için sığınılacak bir limandır. Hayatımızın rutininden kaçarken bize bambaşka dünyaların kapısını açar, kısa bir süreliğine de olsa belki de istediğimiz hayatı yaşama fırsatı verir.

Bir bakmışsınız Alice ile Harikalar diyarının labirentlerinde kayboluyorsunuz ya da Denizler altında yirmi bin fersah yol alıyorsunuz. Eğer sihirli güçleriniz yoksa bu ancak sizin güzel hayal gücünüz ve bu hayal gücünüzü besleyen kitaplar sayesinde gerçekleşir.

Ben bu kadar hayalperest değilim ama şöyle eşsiz heyecan dolu bir aşk yaşasam fena olmazdı diyorsanız da bu yazım tam size göre.

Kesinlikle Okumanız Gereken 5 Aşk Romanı

Tüm zamanların en romantik kahramanları bu listeyle evinize geliyor. Bol bol göz yaşına hazırlıklı olun. Kavuşmalar ve ayrılıklar sizi bekliyor.

5 Numara: Elveda Sevgilim – Alyson Richman

Kitapla İlgili Temel Bilgiler

 • TÜR: Roman
 • YAYINEVİ: Pegasus Yayınları
 • ÇEVİRMEN: Nil Karaca
 • SAYFA SAYISI: 320
 • BASIM YILI: 2016

Kitap Tanıtım

Yürek burkan bir hikaye… Richman gerçekten çok özel bir yetenek, hünerini her satırda belli ediyor.

Kristin Hannah

Kolunda küçük kahverengi doğum lekesinin hemen yanında altı rakamdan oluşan bir dövme vardı. ‘ Beni şimdi hatırladın mı ?’ diye sordu titreyerek. Kadın tekrar adama baktı, sanki bir hayalet ete kemiğe bürünüyordu. ‘ Lenka, benim,’ dedi. ‘Josef. Kocan.’

Savaş öncesi Prag… İki genç aşığın geleceğe dair hayalleri Hitler’in Çekoslavakya’yı işgal etmesiyle birlikte yerle bir olur. Hiç ummadıkları bir şekilde savaşın gölgesinde birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan Lenka ile Josef farklı yerlere sürüklenirler ama kader henüz son sözünü söylememiştir. Yıllar sonra, dünyanın diğer ucunda, iki yabancı olarak New York’ta tekrar karşılaşırlar.

Hayat onlara bir şans daha vermiştir. İşgal öncesi Prag’ın huzurlu günlerinden Nazi hegemonyası altında ki Avrupa’nın korkunç zamanlarına kadar uzanan Elveda Sevgilim, ilk aşkın kalıcılığını, insan ruhunun direncini ve hafızanın gücünü asla aklınızdan çıkaramayacağınız unutulmaz sahnelerle anlatıyor.

‘Trajedi, umut, aşk ve kayıp duygusu… Richman, yarattığı güçlü karakterlerle savaşın savurduğu hayatlara gerçekçi bir bakış atıyor.’

Booklist

Kaynakça: Alyson RICHMAN Elveda Sevgilim kitabı arka kapak yazısı.

Kitap Analizi

Herkesin bir ilk aşk hikayesi vardır. Ama bu kitapta anlatılan ilk aşk diğerlerinden biraz farklı. Çünkü savaşın gölgesinde , bir ömrün son nefesinde yaşanıyor. Alyson Rıchman’ın Elveda Sevgilim isimli romanı bir aşk romanı olmanın çok ötesinde içerisinde tarihi, trajediyi, dramı barındıran gerçekliğini okurken iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir direniş romanı.

Sayfalar aktıkça kendinizi karakterlerin yerine koymaya başlıyorsunuz. Hiç yaşamadığınız bir savaşın ortasında kimsesizliği tadarken, doğan günün umut taşıdığını öğreniyor, bir mektupla gelecek haberi dört gözle beklemenin verdiği hazzı kalbiniz de hissediyorsunuz. Zaman da yaptığınız bu yolculuk size şükretmeyi öğretiyor. Sevdiklerinizin bir telefon uzaklıkta ve güvende olduklarını bilmek ne büyük nimet, hatırlıyorsunuz.

Ve hepsinden öte kadere olan inancınız tazeleniyor. Aşkın kaybolmayan masumiyeti yaşanmak için bir köşede beklerken zamanın bir önemi kalmıyor. Yeter ki kader iki hayatı bir yer de kesiştirsin, zamanın bile telafisi olabiliyor.

4 Numara: Masumiyet Müzesi – Orhan Pamuk

Kitapla İlgili Temel Bilgiler

 • TÜR: Roman
 • YAYINEVİ: İletişim Yayınları
 • SAYFA SAYISI: 589
 • BASIM YILI: 2008

Kitap Tanıtım

‘Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.’

Nobel ödüllü büyük yazarımız Orhan Pamuk’un üzerinde altı yıldır çalıştığı harikulade aşk romanı bu sözlerle başlıyor… Masumiyet Müzesi’ni okurken yalnız aşk hakkında değil , evlilik, arkadaşlık, cinsellik, tutku, aile ve mutluluk hakkındaki bütün düşüncelerinizin derinden etkilendiğini ve kitabın rengarenk dünyasından hiç ayrılmak istemediğinizi göreceksiniz.

1975’te bir bahar günü başlayıp günümüze kadar gelen İstanbullu zengin çocuğu Kemal ile uzak ve yoksul akrabası Füsun’un hikayesi; hızı, hareketi, olaylarının ve kahramanlarının zenginliği, mizah duygusu ve insan ruhunun derinliklerindeki fırtınaları hissettirme gücüyle, elinizden bırakamayacağınız ve yeniden okuyacağınız kitaplardan biri olacak. Ülkemizde ve dünyada milyonlarca okurun sevfi ve hayranlığını kazanmış olan, kitapları elli sekiz dile çevrilen ve her yeni romanı büyük bir merakla bütün dünyada beklenen Pamuk, okurlarına unutulmaz rüyalar gibi, akıllardan hiç çıkmayacak sarsıcı bir hikaye anlatıyor.

‘Pamuk, Doğu’nun da Batı’nın da sahiplenmekten şeref duyacağı temel ve kalıcı bir yazar…’

NEW YORK TIMES

Kaynakça: İletişim Yayınları- Orhan PAMUK Masumiyet Müzesi kitabı arka kapak yazısı.

Kitap Analizi

Aslında kitap hepimizin Türk filmlerinden aşina olduğu ve çoğu zamanda kucağımızda bir kutu mendille ağlayarak izlemekten asla vazgeçemediğimiz zengin erkek, fakir kız, imkansız aşk konusunu ele alıyor. Karakterlerde ki ve mekanlarda ki gerçeklik olgusunun yanı sıra hayatın içinde hepimizin başına gelme ihtimali olan olayların varlığı, Orhan Pamuk’un akıcı diliyle birleşince ortaya elinizden bırakamayacağınız, hatta yaşayarak okuyacağınız bir romanın çıkmasına sebep olmuş.

Bu bir o kadar tanıdık ama farklı hikayeyi özetlememiz gerekirse;

Romanımızın baş kahramanları tekstil zengini bir ailenin oğlu Kemal ve onun uzaktan akrabası olan tezgahtarlık yaparak geçimini sağlayan Füsun’dur.

Füsun ve Kemal birbirlerine aşık olurlar gizli gizli buluşmaları başlar. Her iki tarafta bu duygu yoğunluğuna kendini kaptırmıştır ancak Kemal nişan arifesindedir ve nişanını bozamaz. Bunun üzerine Füsun ortadan kaybolur ve bu gidiş Kemal’in hayatının dönüm noktasıdır. Nişanı atan Kemal için artık tek bir hayat vardır ve bu hayata kavuşana kadar onu teselli edecek tek şey de Füsun’un anısı ve Ondan kalan hatıralardır.

Romanı okumayanlar için daha fazla ipucu vermek istemiyorum. Ancak Füsun’un yokluğunda Kemal’i teselli eden hatıraların, giydikleri kıyafetlerin hatta birbirlerini düşünürken içtikleri sigaraların izmaritlerinin bile Çukurcuma da kitapla aynı isimli Masumiyet Müzesinde sergilendiğini söylemeden geçemeyeceğim. Bu detay romanın gerçeklik kurgusunu mecazi olarak değil tam anlamıyla somut olarak gözler önüne seriyor ve kitaptan daha fazla keyif almanızı sağlıyor.

3 Numara: Solgun Karanfil – Sinan Akyüz

Kitapla İlgili Temel Bilgiler

 • TÜR: Roman
 • YAYINEVİ: Alfa Yayınevi
 • SAYFA SAYISI: 408
 • BASIM YILI: 2018

Kitap Tanıtım

Fikret onun solgun yüzüne bir öpücük kondurdu.

‘Sen hiç merak etme. Ölmek için değil,düşmanı ezmek için çıkıyoruz dağlara. Bir gün yanına sağ salim döndüğümde sana özgürlüğü getireceğim…’

Aferdita sözünü kesti.

‘Unutma aşkım,’ dedi yeşil gözlerinden yanaklarına yaşlar süzülürken. ‘Her tercih bir vazgeçiştir. Ama vazgeçilen hep alacaklı kalır!’

O söğüt ağacının altında birbirlerine söz vermişlerdi kumrular gibi yuva kuracaklarına. Ama Naziler memleketlerini işgal edince gölge düştü mutluluklarına. Vatansız yaşanmazdı ki sevda! Bajgora dağlarına doğru yollara düştü Fikret özgürlük uğruna… Kalbinde Aferdita’sı, aklında vatanıyla…

İncir Kuşları, Piruze gibi çok okunan kitapların yazarı Sinan Akyüz, yürek yakan son romanı Solgun Karanfil’le aşkı anlatırken bizi savaşla yüzleştiriyor ve soruyor : ‘Yaşanmışlıkları kaybetmek mi daha zor, yoksa hayalleri mi?’

Kaynakça: Alfa Kitap – Sinan Akyüz  Solgun Karanfil kitabı arka kapak yazısı.

Kitap Analizi

Savaş ve aşkı bir araya getiren hikayeler aşkın yaşanmasının imkansızlığından mıdır bilinmez oldukça etkileyici oluyorlar. Bir yanda dünyanın en muhteşem duygusu dururken öte yanda hayatta kalma ve sevdiklerini de yaşatma içgüdüsü bir tercihe sürüklüyor insanı. İşte Sinan Akyüz’ün Solgun Karanfil isimli kitabı okuyucusuna bu tercihin en güzel örneklerinden birini sunmuş.

Hikaye 1940’lı yılların Yugoslavya’sın da başlıyor ve Nazilerin bölgeye saldırmasıyla parçalanan hayatlara ışık tutuyor. Hayatlarının baharında olan Aferdita ve Fikret’in yarım kalan aşklarını yanı sıra, Nazilerin toplama kamplarında özellikle çocuklara ve kadınlara yaptığı eziyetlerin de anlatıldığı kitapta bir aşk hikayesinden çok daha fazlası okuyucuyu bekliyor.

Sade anlatımıyla bir soluk da okuyacağınız ve etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız bu roman siz de savaşa ve aşka dair derin izler bırakacaktır.

2 Numara: Senden Önce Ben – Jojo Moyes

Kitapla İlgili Temel Bilgiler

 • TÜR: Roman
 • YAYINEVİ: Pegasus Yayınları
 • ÇEVİRMEN: Ayşe Görür
 • SAYFA SAYISI: 480
 • BASIM YILI: 2016

Kitap Tanıtım

Birbirlerine aşktan başka verecek hiçbir şeyleri yoktu…

Yaşamın ince detayları Lou’dan sorulur. Otobüs durağıyla ev arasında kaç adım var? Çalıştığı kafeye gelip gidenler nasıl bir hayat yaşıyor? Parlak yeşil elbisenin altına ne renk külotlu çorap giyilir? Onda bu soruların hepsinin cevabı var. Kolayca mutlu olabildiği küçücük dünyasında bilmediği tek şey hayatın çok daha karmaşık soru ve cevaplarla dolu olduğu…

Geçirdiği motosiklet kazasıyla hayatı altüst olan Will uzun süredir karmaşık sorularla meşgul. Bu hayatta diğer insanları mutlu eden küçük şeyler ona biraz olsun keyif vermiyor. Çevresinde ki tüm renkler birden griye dönmüş ve böyle bir umutsuzluk içindeyken yapabileceği tek şeyin hayatını sonlandırmak olduğunu düşünüyor.

Peki, asık suratlı, aksi ve geçimsiz Will, Lou’nun rengarenk yaşamıyla karşılaşırsa neler olur?

Mucizelere inanmıyorsanız durup bir kez daha düşünün…

‘Arkadaşların elden ele dolaştıracağı bir kitap olacak.’

The Independent

‘Gözyaşları içinde koca bir şekerleme yediğinizi hayal edin.’

The Oprah Magazine

‘Bu hikayeyi kitap bittikten çok uzun bir süre sonra bile hatırlayacak, her daim yanınızda taşımak isteyeceksiniz.’

Romantic Book Lover

Kaynakça: Pegasus – Jojo Moyes Senden Önce Ben kitabı arka kapak yazısı.

Kitap Analizi

Bu listede beni en çok etkileyen kitabın Senden Önce Ben olduğunu söyleyebilirim. Jojo Moyes zaten aşk romanları konusunda usta bir yazar ancak bu kitabında duyguları Nirvana’ya çıkarmayı başarmış. Yazarın karakterleri ele alış şekline de bayıldım. Kitabı okurken bir an da gözlerinizi kapatırsanız ,onları karşınız da görebilirsiniz. Lou ve Will’in karakteristik özellikleri o kadar detaylı ama göze batmayan şekilde işlenmiş ki kitabı okurken sanki yıllardır tanıdığınız bir arkadaşınızın hikayesini okur gibi hissediyorsunuz. Bu da hikayeyi benimsemenizi kolaylaştırıyor.

Hikaye içerisinde bir dramı barındırsa da okurken tebessüm edeceğiniz sahneler hiç de az değil. Aşk da zıt kutupların birbirini çektiği gerçeğini bu kitabı okurken de görüyoruz. Ve aşk da fedakarlık yapmanın ne kadar acı olabileceğini de yine kahramanlarımız sayesinde öğreniyoruz.

Kitap dünya da o kadar ses getirdi ki kısa bir süre sonra filmi de çekildi. Ama benim size önerim filmini izlemediyseniz önce kitabını okumanız. Kitapta ki detayları kendi hayal gücünüzle harmanladığınız da uzun yıllar benliğinizden silinmeyecek bir aşk hikayesinin tanığı olmuş olacaksınız.

1 Numara: Senden Sonra Ben – Jojo Moyes

Kitapla İlgili Temel Bilgiler

 • TÜR: Roman
 • YAYINEVİ: Pegasus Yayınları
 • ÇEVİRMEN: Fazilet Mıstıkoğlu
 • SAYFA SAYISI: 456
 • BASIM YILI: 2016

Kitap Tanıtım

Beni o kadar da sık düşünme. Sadece iyi yaşa. Sadece yaşa… Sevgiyle, Will.

Louisa Clark ve Will Traynor birlikte altı ay geçirmiştir. Koca bir yılın yarısı… Ve bu altı ay çok şeyi değiştirmiştir. Lou artık kendi hayallerinden korkan o kasabalı kız değildir fakat hayatı Will’in istediği gibi cesurca yaşamayı da başaramıyordur. Sevdiklerini kaybeden insanların yollarına nasıl devam ettiklerini bilmiyordur çünkü Will’in olmadığı bir dünya onun için hala katlanılması zor bir yerdir. Boş bir apartman dairesinde yaşıyor, havaalanında korkunç bir işte çalışıyordur. Yaşasa da onun için hayat diye bir şey yoktur, ta ki karşısına onu Will’e götüren, kimsenin haberinin olmadığı bir bağlantı çıkana dek…

Kederden arınma yolculuğu hiç bir zaman dolambaçsız değildir ama hayat bazen o incecik çizgide yürürken sunar mucizelerini… Lou sonunda umudu tekrar bulup yeni bir hayat için hayaller kurmaya başlayabilecek midir?

Hikayelerin mutlu sonla bitmesi için yola devam etmek gerekir…

‘Aşka, kedere ve hayata sıcacık, komik ve umut dolu bir bakış… Yanınıza koca bir kutu mendil alın.’

Stylist

Kitap Analizi

Tahmin edeceğiniz gibi Senden Sonra Ben , Senden Önce Ben’in devam kitabı. Bu yüzden Senden Önce Ben’le ilgili ipucu vermemek için kitabın konusuna çok fazla değinmeyeceğim ancak şunu söyleyebilirim ki gerçek aşk hiç bir koşul da bitmiyor hatta bu koşullardan biri yalnızlık olsa dahi. Sevmek için, aşkı yaşamak için bir sebep buluyor insan ve o sebebe sıkı sıkıya tutunuyor. Aşkın birliktelik halinden aşkın farklılık haline geçişi okuyorsunuz bu hikaye de,sürprizli bir kitap.

Benim için ilk kitabın yeri ayrı da olsa bu hikayenin ikinci kitapla sonlanması avuntu oldu diyebilirim. Hala dönüp dönüp ilk kitabı okuyorum ve Will’le Lou’ya bambaşka bir son yazıyorum. Kitaplar bu yüzden değil midir? Oturduğumuz yerden bambaşka hayatların misafiri olup, duygu dünyasında seyahat etmek için.

Umarım hazırladığım bu liste size bambaşka dünyaların kapısını açar.

#EvdeKalKitapOku

İçeriği ne kadar beğendin?
[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

dolukafa

Instagram

dolukafa

WhatsApp

+90 531 850 2317