DIY STOP MOTION – STOP MOTION Nasıl Yapılır

Bu yazımda stop motion video yapmak isteyenler için harika bir klavuz hazırladım. Stop Motion Animasyon hazırlamak isteyenler bu yazı ile amaçlarına ulaşabilecekler.

Stop Motion nedir ?

Yazılı olarak ifade etmesi ve bunu anlatmak çok fazla kolay olmadığı için biraz aşağıda görüntü ekledim. Yine de açıklamaya çalışayım. Normal videoları akıcı bir şekilde izleyebilmemizin sebebi saniye de 30 kare görüntüyü ekrana yansıtmalarıdır. Yani; 1 saniyede 30 fotoğraf karesi gözümüzün önünden geçer -ki bu da 0,033 sn de 1 fotoğraf demek ve bu sayede biz izlediğimiz görüntüyü idrak edebilecek vaziyette, akıcı şekilde izleyebiliriz.

Eğer; izlediğimiz video saniyede  30 karenin üzerine çıkarsa bu durum bir çok ayrıntıyı gözden kaçırmamıza sebep olacaktır. Yani beynimizin algılayabileceği kapasiteden çok daha fazla görüntüye bakacağız ancak idrakine varamayacağız.

Peki, eğer saniye de 30 kareden daha az görüntü ile video çekilirse ne olur ? İşte buna STOP MOTION diyoruz.

Stop Motion Video

Stop motion video, stop motion animasyon ile ilgili örneği burada veriyorum.

 

Görüldüğü gibi Stop Motion tam olarak böyle bir şey işte.

Stop Motion Tekniği Kullanılan Popüler Filmler

Stop Motion tekniği oldukça zahmetli, pahalı ve sabır isteyen bir yöntemdir. Ancak tüm bu zorluklar karşında ortaya çıkan sonuç büyüleyicidir. Dolayısıyla tüm zorluğuna karşın oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

Bu yöntem ile oluşturulmuş dünyaca ünlü filmlerden bazıları;

 • Corpse Bride – Ölü Gelin (2005)
 • Kubo and the Two Strings – Kubo ve Sihirli Telleri (2016)
 • Fantastic Mr. Fox – Yaman Tilki (2009)
 • The Night Before Christmas (2019)

Stop Motion Video Hazırlama

Gelelim hazırlık kısmına. İşin en meşakkatli kısmı zaten burasıdır. Her şeyden önce bir fikrinizin olması kaçınılmazdır. Bu fikri destekleyecek senaryoyu ise öncelikle kafanızda canlandırmalısınız. Fikirlerinizi ve kafanızdaki senaryoyu kağıda not almanızı tavsiye ederim. Bu sayede, o an aklınıza gelmiş parlak bir fikri unutma/hatırlamama ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.

Fikir ve senaryo tamam ise aslında uygulamaya geçmek için sahip olmanız gerekenlerin sizin için maliyet yaratacağını düşünmüyorum. Tabi, profesyonel bir animasyon filmi hazırlamayacaksanız.

Stop Motion Video Çekmek İçin Neler Gerekir?

 • Fotoğraf çekebilen akıllı telefon
 • Senaryonuza uygun görseller ve fon
 • Işıklandırma ve gölgelendirme için ışıldak
 • Telefonu/fotoğraf makinesini sabitleyebilmek için tripod
 • Çektiğiniz fotoğrafları montajlamak için kullanacağınız yazılım

Görüldüğü üzere aslında hemen hemen bir çok insanın sahip olduğu araçlarla stop motion tekniğini kullanarak ortaya görsel açıdan zengin bir video çıkarabilirsiniz.

Bunların dışında, işinizi kolaylaştıracak bir uygulama da var. Hem android hem de ios işletim sistemli telefonlarda çalışabilen “Stop Motion Studio” programı ile videolarını daha basit şekilde oluşturabilirsiniz. Programın kullanımı oldukça basit. Fakat hemen şunu belirtmeliyim -ki; stop motion video oluşturmak için illa bu programı kullanmak zorunda değilsiniz.

Uygulamanın Gerçekleştirilmesi

Tüm hazırlıklarımızı yaptıysak artık fotoğrafları seri şekilde çekmeye başlayabiliriz. Yukarıda, kendim oluşturarak, örnek olarak verdiğim, 10.7 sn lik video toplamda, tam olarak 107 fotoğraftan oluşuyor.

Fotoğrafta görüleceği gibi;

 • Tripod vasıtasıyla sabitlenmiş fotoğraf çekebilen akıllı telefon
 • Fon olarak kullanılmış duvar
 • Baş rolde evde bulunan figürlerden biri
 • Çekilen fotoğrafları video haline getirmek için kullanılan yazılım (Ben bu videoyu oluşturmak için Splice adında bir video programı kullandım. Siz, buna benzer başka program da kullanabilirsiniz.)

 

Stop Motion Video Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Videonuzu oluştururken yapmanız gereken ve yapmamanız gereken bazı konular bulunmaktadır. Basit gibi görünse bile ufacık bir yanlış tüm emeklerinizin heba olması ile sonuçlanabilecek büyük problemlere yol açabilir.

 • Küçük hareketler; Mekanik hareket yerine yumuşak geçişler istiyorsanız her bir fotoğraf çok ufak hareketleri oluşturacak şekilde çekilmelidir. Karakteri minik minik hareket ettirip her hareketin fotoğrafını bu şekilde çekmelisiniz. Dediğim gibi 10.7 sn lik bir video için bile 107 fotoğraf çekmem gerekti. Ancak bebeğin kafasını ne kadar yumuşak şekilde döndürdüğünü görebilirsiniz.
 • 15-24 kare/sn; 1 saniyede 15 ila 24 kare olacak şekilde fotoğraflarınıza süre vermelisiniz. Saniyede 15 karenin altı görüntünün mekanikleşmesine sebep olacaktır. 24 ün üzeri ise anlamsız yere daha fazla efor harcamanıza.
 • 900 kare/dk; 1 dakikalık video için en az 900 fotoğraf çekmeniz gerektiğini unutmayın. İşin ne kadar zahmetli ve sabır isteyen bir süreç olduğunu buradan da anlayabiliyoruz.
 • Titreşim yok; Fotoğraf çekimini gerçekleştirdiğiniz makineyi mutlaka bir şekilde sabitlemelisiniz. Titreşim asla istemediğimiz bir şey.
 • Kamera ayarları manuel; Kameranın tüm otomatik ayarlarını iptal etmelisiniz. Otomatik focus, zoom, diyafram açıklığı, iso vs. Bu özellikler fotoğraflarınızın birbirinden farklı durmasına sebep olacağından videonun kalitesine gölge düşürecektir.
 • Kameraya temas yok; Fotoğraf çekerken makinenize dokunmadan (uzaktan kontrol) çekmek önemlidir. Bu sayede sarsıntı veya görüntü kayması yaratmamış olursunuz. Çerçeve hareket etmemeli.
 • Aydınlatma; Çekim alanı kontrol dışı bir ışık kaynağı yakınında olmamalıdır. Örneğin pencereden gelen ışık istediğimiz bir şey değildir. Çekim ortamı, tamamen planlanmış bir şekilde ve senaryoya uygun olacak şekilde kontrol edilebilir biçimde aydınlatılmalıdır.
 • Ses; Unutmamalısınız ki çektiğimiz video, seri çekilmiş fotoğrafların birleştirilmesi ile oluşturuluyor. Dolayısıyla yöntemin doğası gereği dahili bir sesi olmayacaktır. Ancak, siz çektiğiniz videoya uygun efekt, müzik vb sesleri çeşitli montaj programları ile videonuza ekleyebilirsiniz.

Artık Sıra Sizde

Stop Motion Video nasıl oluşturulur, stop motion animasyon nedir gibi tüm sorulara bu yazıda cevap vermiş olduk. Halen aklınızda soru işaretleri var ise yorumlar kısmında belirtmeniz halinde bu sorulara cevap vereceğim.

Evet, artık sıra sizde. Kişisel stüdyonuzda, hayal gücünüzün derinliklerinde kalmış enfes detayları ortaya çıkartma zamanı. Şov başlasın…

İçeriği ne kadar beğendin?
[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Yazar: Utku Karabulut

Utku KarabulutKabına sığamayan, oturduğu yerde duramayanların mağduriyetini ortadan kaldırmak amacıyla "Dolukafa.com" internet sitesini kurmuş bir hayalperest. Plan büyük, yol uzun. Yüreğin umutlu, kafan dolu ise sen de katıl aramıza...

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

dolukafa

Instagram

dolukafa

WhatsApp

+90 531 850 2317