GEBELİK VE CORONA VİRÜSÜ

Bir kadının yaşayabileceği en eşsiz zamanlardan bir tanesi de hamilelik dönemidir. 2020 nin anne adayları biraz şansız bir döneme denk geldiler. Ben de o anne adaylarından birisiyim o yüzden yaşadığım duygu yoğunluğunu, endişelerimi benimle aynı şeyleri hisseden ve aynı süreçlerden geçen okurlarımla paylaşmak istedim.

PANDEMİ, GEBELERİN PSİKOLOJİSİNİ ETKİLİYOR

Corona Pandemisi dünyada acısı silinmeyecek izler bırakarak yayılmaya devam ediyor. Virüsün yarattığı fiziksel hasarlar ve verilen kayıplar sonucunda bir çok insan ruhsal anlamda ciddi bir bunalımın eşiğinde. Hamileliğin yol açtığı hormonsal ve duygusal değişimleri de göz önüne alırsak, hamile kadınların pandeminin yarattığı ruhsal hasardan daha çok etkilendiğini söyleyebiliriz. Bir çok anne adayı tüm gebeliği sağlıklı ilerlese bile bebeğiyle ve doğumuyla ilgili çeşitli kaygılar taşır. Şu süreçte tüm dünya da ölümlerle sonuçlanan bir virüsün varlığı bu kaygıları beslemektedir. Peki bu kaygılarla biz hamileler nasıl baş edeceğiz?

VİRÜS SALGINIYLA MÜCADELE AMA NASIL?

Her gün televizyonlarda bilim insanları ve doktorlar virüsten fiziksel olarak korunmanın yöntemlerinden bahsederken, karantina da geçen günlerin psikolojimiz üzerinde ki etkilerine çok az değiniliyor. Ruh sağlığımızı nasıl koruyacağımız konusunda herhangi bir etkin çalışma da henüz yok. Bu durumda iş başa düşüyor.

Sevgili gebeler; benim gibi minik kızını ya da oğlunu heyecanla bekleyen güzel anneler. Ben bu konuda bir otorite değilim dolayısıyla yazımı da kendi deneyimlerim ve yaşadıklarımdan yola çıkarak paylaşıyorum. Yaşadığınız korkuları ve kaygıları biliyorum. Ama bu korku ve kaygıların sizi ele geçirmesine izin vermeyin.

KARANTİNA DA GEBELİK

Karantina günleri başladığından beri karnımda ki minik kızımla daha az konuştuğumu fark ettim. Eskisi gibi müziği açıp dans etmiyorum, sevdiğim insanlarla bir araya gelemediğim için daha az gülüyorum, en kötüsü de hayat arkadaşıma bile sarılamıyorum. Sarılmak kendini güvende hissettiren bir eylem, ben buradayım yanındayım demenin sözsüz hali. Yükünüzü hafifleten, yalnızlığını bitiren bir his. Tüm bunları yapamamanın yaşattığı üzüntü ve stres mutsuzluk olarak iliklerime kadar işliyor. Üstüne bir de bebeğimi sağlıklı bir şekilde kucağıma alabilecek miyim endişesi biniyor. Doğum yapacağım hastanenin steril kalıp kalamayacağı, virüsün bebeğime, bana ya da sevdiklerimden birine bulaşması halinde ne yapacağım gibi korku dolu sorular kabus olup uykularımı kaçırıyor. Yorgunluk, endişe ve stres bu en güzel günlerimi ele geçiriyor.

Bunu fark ettiğim an da büyük bir pişmanlık hissettiğimi itiraf etmeliyim. Geriye alamayacağımız en nadide şeylerden biri zaman. Kontrol etmek de zorlandığımız kaygılarımız bebeğimize ve kendimize şu an bu virüsten daha çok zarar veriyor. Gerekli tedbirleri alıp sakin kalmayı başarmalıyız.

HER ŞEYE RAĞMEN…

Onun küçük tekmelerini hissettiğimizde şükretmeye devam etmeli, onun için bu dünyayı daha güzel bir yer kılmaktan vazgeçmemeliyiz. Her anne ve baba gibi bunu evlatlarımıza hatta dünyanın tüm çocuklarına borçluyuz.

Minik tohumlar ekin çilek olur, domates olur. Yavrunuzla beraber filizlensin. Bir kağıt kalem alın bebeğinizin odası için güzel bir tablo yapın. Bir günlük tutun Ona umuttan bahsedin. Umudun hiç bir yüzyılda tükenmediğini ve her felaketin bin mucizeye gebe olduğunu söyleyin. Sevdiklerinize mektuplar yazın, postalayamasanız bile gün gelip karşınıza çıkacak bu kağıt parçasının yüreğinizi nasıl yumuşattığına şaşıracaksınız. Sonra belki bir kitabın arasında postalarsınız asıl sahibine.

Güçlü kalın güzel annelerim. Siz en kutsal emanetin bekçilerisiniz. Masumiyet bu dünya da ki en nadide şey ve siz ona sahipsiniz. Duayla, sevgiyle, inançla ve tabi ki tedbirle bu zor günleri aşacağız. Sonra bu postun altında poğaça ayaklar ve patates yanakların fotoğrafların paylaşacağız.

Aydınlık ve sağlıklı günlerde görüşmek hatta kocaman sarılmak dileğiyle…

 

İçeriği ne kadar beğendin?
[Toplam: 5   Ortalama: 4.2/5]

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

dolukafa

Instagram

dolukafa

WhatsApp

+90 531 850 2317