Gerilimi İlikleriniz de Hissettirecek En İyi 5 Roman

Eğer iflah olmaz bir romantik değilseniz ya da bilim kurgu okumak sizi açmıyorsa belki bir de gerilim romanlarını denemelisiniz. Sayfalar ilerledikçe kendinizi bir cinayeti çözmeye çalışırken ya da kayıp bir kişinin izini sürerken bulabilirsiniz. Kitabın daha ortalarına gelmeden katilin uşak olmadığını anlar gözünüze yeni hedefler kestirirsiniz. Sonra bir bakmışsınız ki siz de gerilim romanlarının sıkı bir takipçisi oluvermişsiniz.

Bu arada, gerilimden hoşlanmayan duygusal takipçilerimiz için aşk romanlarıyla ilgili makalemin linkini BURAYA bırakıyorum.

Eğer Bir Gerilim Romanı Tutkunuysanız Bu Liste Tam Size Göre

Gerilim türü okumayı sevenler için eşsiz beş kitaptan oluşan bir liste hazırladım. Ama en baştan uyarıyorum eğer uyku probleminiz varsa bu kitapları gece yatmadan önce okumayın! Çünkü karakterlerin ve olayların rüyalarınız da bile size eşlik edeceklerini söyleyebilirim.

5 Numara: Paravan – Tim Weaver

Kitapla İlgili Temel Bilgiler

 • TÜR: ROMAN
 • YAYINEVİ: Ephesus Yayınları
 • ÇEVİRMEN: Dilek Kodal
 • SAYFA SAYISI: 383
 • BASIM YILI: 2013

Kitap Tanıtım

Bir yıl önce, Alex Towne’nın cesedi bulundu. Bir ay önce, annesi Alex’i sokakta gördü. Bir hafta önce, David Raker onu aramaya karar verdi. Şimdi ise bu kararı almamış olmayı diliyor.

Mary Towne’nın oğlu Alex, altı yıl önce ortadan kaybolmuştur. Beş yıl sonra nihayet ortaya çıkar, ancak bir arabanın enkazı içindeki yanmış bir ceset olarak. Kayıp insanları araştıran dedektif David Raker işi almak istemez çünkü bunun, oğlunun anılarına takılıp kalmış mutsuz bir annenin yaşadığı göz yanılsaması olduğunu düşünür. Fakat kendi kaybının kapanına kısılmış olan Raker, istemeyerek de olsa işi kabul eder. Büyük bir hata yapmıştır.

Raker derinlere indikçe Alex’in hayatının, annesinin sandığı gibi masum bir hayat olmadığını keşfeder. Alex’in geçmişinde, hiç bir zaman ortaya çıkmaması gereken bazı sırlar gömülüdür. Ve bu sırları korumak için cinayet işlemeye kararlı,karanlık ve tehlikeli bir adam peşindedir artık.

Kısa zamanda Raker, ölümden daha beter şeyler olabileceğini öğrenecektir.

KAYNAKÇA: Tim Weaver Paravan kitabı arka kapak yazısı.

Kitap Analizi

Gerilim türünde yazmak diğer bir çok türe göre oldukça zordur. Çünkü anlattığınız hikaye gerçeğe en yakın olayları içerirken öte yandan gizemini koruyarak okuyucusunda merak uyandırmayı başarmalıdır. Paravan, yazar Tim Weaver’ın ilk kitabı olmasına rağmen bu başarıyı yakalamış bir kitap.

Anlatımının sade ve akıcı olması sayesinde hikayeden kopmadan ve yorulmadan okumaya devam edebiliyorsunuz. Polisiye – Gerilim türünde ki bu roman türünün bir çok diğer örneğinde olduğu gibi bizi bir ana karakterle tanıştırıyor ve yazarın diğer kitaplarında da bu ana karakterin başka maceralarına misafir oluyoruz.

Ana karakterimiz David Raker aslında bir gazetecidir ancak eşinin ölümünden sonra gazetecilik bağlantılarını kullanarak  kayıp insanları arayan bir dedektif olmuştur. Bir gün kapısını komşusu Mary Towne çalar ve hikayemiz işte tam da burada başlar. Mary Towne’nın 6 yıl önce kaybolan oğlunun cesedine ulaşılmasına rağmen annesi oğlunu gördüğü konusunda ısrarcıdır ve dedektiften de onu bulmasını istemektedir.

Bu yolculuk sizi şaşkına düşürecek bir kurguda hazırlanmış desem yeridir. Hiç bir şeyin göründüğü gibi olmadığını bize bir kez daha gösteren kitap yazarın diğer kitaplarını da okumak için sizi heveslendirecektir.

4 Numara: Kafes – Josh Malerman

Kitapla İlgili Temel Bilgiler

 • TÜR: Roman
 • YAYINEVİ: İthaki
 • ÇEVİRMEN: Aslı Dağlı
 • SAYFA SAYISI: 336
 • BASIM YILI: 2015

Kitap Tanıtım

Görülmemesi gereken korkunç bir şey… Ona atılan bir bakış kişiyi ölümcül bir deliliğe sürüklüyor. Ne olduğunu ve nereden geldiğini ise kimse bilmiyor.

 • ‘Bir oturuşta ve parmakların arasındaki çıtırtılar hissedilerek okunması gereken bir kitap. Buna benzer bir korku öyküsü şimdiye kadar hiç anlatılmadı. Josh Malerman bu işi biliyor.’

Hugh Howey

 • ‘Çok iyi, çok başarılı ve doğrudan yazılmış büyük bir taktirle okuduğum çarpıcı bir roman. Josh Malerman, işini hızlı konuşan ve ne yaptığını bilen bir meleğin edasıyla yapıyor.’

Peter Straub

 • ‘Tüyler ürperten bir ilk kitap. Malerman okuyucuyu soğukkanlı ve acımasız anlatımıyla diken üstünde tutuyor. Hitchcock’un Kuşlar’ı, Stephen King’in en iyi işleri ve Jonathan Carroll’la karşılaştırılmayı hak eden sarsıcı bir macera.’

Kirkus Reviews

 • ‘Stephen King hayranları bayılacak.’

Publishers Weekly

KAYNAKÇA: Josh Malerman Kafes Kitabı arka kapak yazısı.

Kitap Analizi

Kafes Josh Malerman’ın ilk kitabı olmasına rağmen bir çok ödül alarak başarısını taçlandırmış bir kitaptır.

 • This Is Horror Ödülü – En İyi Roman
 • Michigan Notable Book Ödülü
 • Bram Stoker Ödülü – En İyi İlk Roman Finalisti
 • Goodreads En İyi Korku Romanı Finalisti
 • James Herbert Korku Ödülü Finalisti
 • Shirley Jackson Korku Ödülleri Finalisti

Kitabı okuduktan sonra kurgusuyla ve anlatımıyla bu ödülleri sonuna kadar hak ettiğini kesinlikle anladım. Çok fazla ipucu vererek kitabın gizemini kaçırmak istemiyorum ancak merak edenler için kitabın tanıtım bültenini paylaşacağım.

Dışarıda bir şey var…

Görülmemesi gereken korkunç bir şey… Ona atılan bir bakış kişiyi ölümcül bir deliliğe sürüklüyor. Ne olduğunu ve nereden geldiğini ise kimse bilmiyor.

Malorie ve iki çocuğu, olayların başlangıcından beş yıl sonra hayatta kalmayı beceren bir avuç insan arasındaydı. Nehrin kenarındaki terk edilmiş bir evde çocuklarıyla yaşayan Malorie, ailesinin güvende olabileceği bir yere gitmenin hayalini kuruyordu. Fakat onları bekleyen yolculuk tehlikelerle doluydu. Tek bir yanlış hamle ölümlerine yol açabilirdi. Ve onları takip eden bir şey vardı.

Bu bilinmeyene doğru göz bağının karanlığında yaptığı yolculukta Malorie sık sık geçmişi hatırlıyordu. Bilinmez tehlikenin karşısında bir araya gelerek hayatta kalmaya çalışan, kendisini de aralarına kabul ederek onu da kurtaran ev arkadaşları teker teker aklına geliyordu: Bir zamanlar yabancı olan bir grup insanın birer birer kapısını çaldığı evde kurdukları ortak hayat… Ancak sağ kalan ve kapılarını çalan insanlar arttıkça ortaya yüzleşmeleri gereken bir soru çıkmıştı: Herkesin aniden delirdiği bir dünyada kime güvenilebilirdi? ( Tanıtım bülteninden alıntıdır.)

Kitap beni o kadar etkiledi ki bir göz bağıyla yaşamayı ve gökyüzünü, denizi, ormanı hiç görememenin nasıl bir şey olduğunu uzun süre düşündüm. Sadece içgüdülerinize ve işitme yetinize güvenerek, görmeden bir yerden bir yere gitmenin, üstelik bunu iki çocukla beraber yapmanın insan psikolojisi üzerinde ki sınırları zorlayıcı etkisini resmen hissettim.

Tüm bunların yanı sıra insanların görüp delirmesine sebep olan şeyin ne olduğu konusunda ki merakım kitabın son sayfasına kadar devam etti. Hatta son sayfasında da bu merakımı giderecek cevabı bulamamış olmam ,bende devam niteliğinde olan ikinci kitabın gelmesi umudunu doğurdu.

İkinci kitap henüz gelmedi ama kitabın orjinal isminde çekilen film de gönlümü ayrı fethetti. Kitabı okuduktan sonra baş rolünde Sandra Bullock oynadığı Bird Box filmini mutlaka izlemelisiniz. Hem kitabın hem filmin uzun süre etkisinden kurtulamayacağınızın garantisini verebilirim.

3 Numara: Kırlangıç Çığlığı – Ahmet Ümit

Kitapla İlgili Temel Bilgiler

 • TÜR: Roman
 • YAYINEVİ: Everest
 • SAYFA SAYISI: 400
 • BASIM YILI: 2018

Kitap Tanıtım

Acıyı gördüm. Gözlerinin ortasında bir çiçek gibi büyüyen irisin önce ağır ağır büzülmesini, ardından çığlık gibi ansızın patlamasını gördüm. Titreyen dudaklar, bal mumuna dönüşen yüzleri, çöken yanakları, irileşen elmacık kemiklerini, birer mağara gibi derinleşen göz çukurlarını, kurumuş ağızların içinde pelteleşen dilleri gördüm.

Anladım ki benliğimizin farkına vardığımız an, acının pençesinde kıvrandığımız andır.

Çığlık değil, ürperiş değil, evet, nereden geldiğini bilmediğim o vahşi iniltiyi kalbimin derinliklerinde duydum. Soluksuz kaldım, boğazım kupkuru, alnım ateşler içinde, tuhaf bir hülyaya kapılmışım gibi sürüklendim o dipsiz boşlukta. Hayatın en karanlık sırrıyla yüzleştim.

Karanlığın her aşamasından geçtim, akan kanın sesini duydum, ölümün serinliğini damarlarımda hissettim.

Geçmişin kamburunu çoktan söküp attım sırtımdan.

İnsanın insanı öldürdüğü o ilk ânı gördüm, katilin zafer haykırışını, kurbanın korku çığlığını işittim.

Her an uyanmaya hazır o muhteşem dürtüyü bastırmak, insanlığın en masum haline, en saf doğasına dönmemek için yıllarca ihanet ettim kendime. Kendimle birlikte bütün dünyayı da kandırdım. Neredeyse başaracaktım ama bırakmadılar, benim adıma onlar öldürmeye başladılar.

İşte bu yüzden geri döndüm…

KAYNAKÇA: Ahmet Ümit Kırlangıç Çığlığı kitabı arka kapak yazısı.

Kitap Analizi

Ahmet Ümit’in polisiye türünde aynı karakterlerle kurguladığı farklı hikayelerden oluşan roman serisinin benim için en etkileyici kitabı Kırlangıç Çığlığıydı diyebilirim.

Ahmet Ümit’in diğer kitaplarında olduğu gibi başrolde ki Nevzat Başkomiser yine okuyucuyu etkisinden uzun süre kurtulamayacağı bir hikayenin içerisine sürüklüyor.

Yıllar önce çözümlenemeden kapatılmış bir seri katil dosyasının, aynı ritüelle işlenen bir cinayetle yeniden açılmasıyla birlikte başlayan hikaye, tüm değer yargıları ve ahlak kavramının yeniden sorgulanmasına neden olacak muhteşem bir kurguyla ilerliyor.

Çocuk tacizcilerine musallat olarak onları öldüren Körebe isimli seri katilin bu cinayetleri neden işlediği ve geçmişine ait sır perdesi adım adım çözülürken okuyucu kendini bir vicdan muhasebesinin eşiğinde buluyor. Tepkilerinize hakim olamayacağınız, aklınızla kalbiniz arasında kalacağınız bu muhteşem hikaye kurgudan çok daha fazlası olduğunu her satırında hissettiriyor.

Her gün çocuk tacizleriyle ilgili haberleri okuyor ve duyuyoruz. Her gün kırlangıçlar kanatlarının kırıldığı yerden çığlıklar atıyor. Kanaya kanaya yok oluyor küçük bedenleri. İşte bu roman sizi bu gerçeklikle yüzleştiriyor. Okuması zor, okuması oldukça ağır. Ama bunun sebebi yazarın kullanmış olduğu dil değil hikayenin gerçekliği.

Kitap çocuk tacizleriyle kalmayıp Suriyeli göçmenlerin yaşadığı sıkıntılara da değiniyor. Organ mafyası ve yoksullukla verilen mücadele içler acısı bir şekilde göz önüne seriliyor.

Kitabın etkisinden çok uzun süre kurtulamadığımı ve hatta psikolojimi derinden sarstığını itiraf etmeliyim. Çocuklar bir çoğumuz gibi benimde en hassas olduğum konu. Onların güvenli bir dünya da büyümesi en büyük temennim. Umarım yasalar da yapılan düzenlemelerle,verilen cezalarla tacizlerin, istismarın önüne geçilir ve bu konu sadece romanlarda kalır.

Sürprizlerle dolu bu romanı elinizden bırakamayacaksınız.

2 Numara: Medyum – Stephen King

Kitapla İlgili Temel Bilgiler

 • TÜR: Roman
 • YAYINEVİ: Altın Kitaplar
 • ÇEVİRMEN: Mehmet Harmancı
 • SAYFA SAYISI: 400
 • BASIM YILI: 2019

Kitap Tanıtım

Jack Torrance’ın Overlook Oteli’nde işe başlaması, yaşamında yepyeni bir sayfa açabilmesi için bulunmaz bir fırsattı. Mevsim sonunda müşterilerin uğramadığı bu eski otelin bekçiliğini yaparken, ailesiyle bolca birlikte olabilecek ve romanını yazabilecekti. Ama sert kış havası kendisini göstermeye başlayınca, bu sakin mekân iyice ıssızlaştı… Uğursuz korkunç güçlerin Overlook Oteli’ni sarmaya başladığını yalnızca eşsiz bir yeteneğe sahip olan beş yaşındaki Danny Torrance fark etti.
“Edgar Allen Poe’dan bu yana ıssız mekânları, sınır tanımayan korkuları en iyi anlatan yazar.
—Entertainment Weekly
“Hayal bile edemeyeceğimiz şeyleri öylesine korkunç betimliyor ki, sokak kapınızın kilitlerini iki kez kontrol etmek gereksinimini duyuyorsunuz.
—Boston Globe
KAYNAKÇA: Stephen King Medyum Kitabı arka kapak yazısı.

Kitap Analizi

Stephen King’siz bir gerilim romanı listesi tabi ki düşünemeyiz. Benim bu kitapla tanışmam öncelikle filmini izlememle oldu. Film de Jack Nicholson performansından o kadar etkilendim ki, karakteri daha iyi analiz edebilmek ve anlayabilmek için hemen romanı alıp okudum.

Jack Torrance alkol bağımlılığı olan bir yazardır. Öfke kontrolü olmadığı için işinden atılmış ayrıca 5 yaşında ki oğluna da fiziksel zarar vermiştir. Aile yaşanılanlar karşısında maddi manevi sıkıntı içerisine düşmüştür. Bu sırada Jack kış sezonunda kapalı olan Overlook Otelinin bakımını üstleneceği bir iş bulmuştur. Bu iş Jack için hem aile bağlarını düzeltmek hem de kitabını yazmak açısından büyük şanstır. Ancak işler Jack’in umduğu gibi gitmez ve gizemli olaylar serisi ailenin otele yerleşmesiyle birlikte başlar.

Torrance ailesinin küçük oğlu Danny özel bir çocuktur ve otelin karanlık geçmişinin de bu özel yeteneği sayesinde tanığı olacaktır.Danny geçmişten ve gelecekten gelen hayaletleri görüp ailesini bu konuda ikna etmeye çalışırken işler oldukça karışacak ve içine sıkışıp kaldıkları bu otel onların kabusu halini alacaktır.

Stephen King’in muhteşem hayal gücünün eseri olan roman psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerinden desem yeridir. Eğer Medyum kitabını beğendiyseniz devamı olan Doktor Uykuyu da mutlaka okumalısınız.

1 Numara: Lontano – Jean Christophe Grange

Kitapla İlgili Temel Bilgiler

 • TÜR: Roman
 • YAYINEVİ: Doğan Kitap
 • ÇEVİRMEN: Tankut Gökçe
 • SAYFA SAYISI: 656
 • BASIM YILI: 2016

Kitap Tanıtım

Jean-Christophe Grangé’den Kongo-Fransa-Belçika üçgeninde tüyler ürpertici, soluk soluğa bir kovalamaca.

Onlar ölümsüzlüğün sırrına vâkıf olanlardı.
İntikam hissiyle yanıp tutuşan, kötülüğün öncüleriydi.
Zamanın ve mekânın ötesine geçebilenlerdi. Afrika’nın derinliklerinden getirdikleri
kara büyüleriyle aklın sınırlarını aşanlardı.

KAYNAKÇA: Jean- Christophe Grange Lontano kitabı arka kapak yazısı.

Kitap Analizi

Lontano polisiye gerilim türünü sevenler için kesinlikle bir baş yapıt. Bir seri katilin hikayesinin anlatıldığı kitap , kara büyüden ve ölümsüzlük fikrinden besleniyor.

Afrika’nın Kongo Cumhuriyetinde 1960 yılların başında Çivi adam lakabıyla bilinen bir seri katil beyaz kadınları ; vücutlarına çivi, ayna kırıkları saplama gibi çeşitli ritüellerle öldürmeye başlıyor.Cinayet bürosunda çalışan  polis memuru Gregoire Morvan bu seri katili yakalayarak ülkesinde kahraman ilan ediliyor. Ancak yıllar sonra benzer ritüellerle ölümler yeniden başlıyor. Bu sefer operasyonun başında ise Gregoire Morvan’ın kendisi gibi polis olan oğlu Erwan bulunuyor.

Erwan yıllar önce öldüğünden emin olduğu Çivi adamın geri dönüşüne cevaplar bulmaya çalışırken büyük bir sır perdesi de aralanmaya başlıyor. Daha fazla ipucu vererek kitabın heyecanını kaçırmak istemiyorum ama içerik olarak anlattıklarımdan çok daha fazlasıyla karşılaşacağınızın garantisini verebilirim.

Kitap da şiddet unsuru açık ve net ifadelerle anlatılmış. O yüzden kısım kısım okumakta zorlandığımı itiraf etmeyelim ancak bu durum da kitabın gerçekliğini pekiştirmiş. Grange tüm kitaplarında olduğu gibi mekan tasvirleri ve karakter analizleri yine çok başarılı.

Kitabı bir solukta bitireceksiniz diyemem aksine soluk almaya ihtiyaç duyacağınız bir kitap. Ancak bu soluk alma molalarında merakınızın pekişeceğinden eminim bu sebeple bu molalar çok uzun sürmeyecektir.

Bu arada Lontano serinin ilk kitabı, ikinci kitabı ise Kongo’ya Ağıt. En az serinin ilk kitabı kadar başarılı olduğunu söyleyebilirim. Belki başka bir yazım da biraz da Kongo’ya Ağıttan bahsederim.

Gerilim romanları listemin burada sonuna geldik. Aslında bahsetmek istediğim o kadar çok kitap var ki tamamını yazmaya kalksam bu liste uzayıp gider.Ama adrenalinimizi yükseltmeye bu listeyle başlayalım dedim.

Bir daha ki yazımda uykusuz gecelerinizin sebebi olacak filmler listesiyle görüşmek üzere, hayatta sizi geren tek şeyin kitaplar ve filmler olması dileğiyle.

 

İçeriği ne kadar beğendin?
[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

dolukafa

Instagram

dolukafa

WhatsApp

+90 531 850 2317