İşsizlik ve Etkili CV Hazırlama Teknikleri

Arkadaşlarınla paylaş...

İnsan nüfusu git gide artıyor, dünyamız her geçen yıl biraz daha kalabalıklaşıyor. Hızla artan nüfusa karşı iş imkanları ise ne yazık ki aynı oranda artmıyor. Hal böyle olunca da daha rekabetçi bir düzen kaçınılmaz oluyor.

İşsizlik Psikolojisi

Bir çoğumuz için düşünmesi bile kabus gibidir işsizliği. Özellikle de bakmakla mükellef olduğu insanlar olan, yuva kurmuş kişiler, ağır borç altına girmiş şahıslar için işsiz kalmak travmatik sonuçlar doğurabilir. İşsizliğin ileri safhaları bireysel etkilerin dışına çıkarak, toplumsal anarşiye varabilecek boyutlara dahi ulaşabilir. Çaresizlik, hayatta kalma iç güdüsü ile birleştiğinde kitlelere neler yaptırabileceğini kimse tahmin bile edemez.

İşsiz kalındığında kaçınılması gereken psikolojik tutum;

 • Her şeyden önemlisi asla umudunuzu kaybetmemelisiniz. Rızık bir yerlerde seni mutlaka bekliyor. Sadece zamanı var.
 • Çevrenizde bulunan insanlara, aynı evi paylaştığınız kişilere, ailenize agresif tavırlar, fevri davranışlar göstermeyin. Unutmayın ki onlar da en az sizin kadar bu durum nedeniyle üzgün.
 • Başarısız iş görüşmeleri olacak. Bu durum karşısında karamsarlığa kapılmayın. Alternatifleri denemeye devam.
 • Akraba ya da arkadaşlarınızdan gelen ya da gelebilecek eleştirilere kulak asmayın. Bu eleştiriler ile demoralize olmayın. Yapıcı eleştiri karşında uzlaşmacı, yıkıcı eleştiri karşısında soğukkanlı kalmaya özen gösterin.
 • ASLA PES ETMEYİN…

İşsizlik Maaşı Nasıl Alabilirim

Eğer işinizi yeni kaybettiyseniz işsizlik maaşına başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuruyu gerçekleştirmek için elbette bazı şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir.

İşsizlik ödeneğinden yararlanmak koşulları;

 • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak
 • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak
 • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak

Eğer işveren, işçiyi, kendince haklı sebepler öne sürerek (performans düşüklüğü, bölümün kapanması vb) işten çıkartıyorsa bu 04 nolu kod içine giren çıkışlar kapsamındadır. Dolayısıyla işçi işsizlik maaşı başvuru yapmaya hak kazanacaktır.

İşsizlik maaşı hesaplama, alınacak işsizlik ödeneğinin miktarı konusunda, çalışırken aldığınız maaş ile orantılı yapılan bir hesaptır. Çalışırken yüksek maaş alanlar yüksek işsizlik maaşı, düşük maaş alanlar düşük işsizlik maaşı alacak şekilde formülize edilmiştir.

Ne kadar yüksek maaş alırsanız alın, İşsizlik maaşı tavanı Asgari ücret kadardır.

İş Bulmak Neden Bu Kadar Zor ?

Nüfusun büyük hızla artmasının yanı sıra iş bulmayı zorlaştıran daha bir çok unsur var. Yüz yıllar önce yalnızca tarımla temel ihtiyaçlarını gidererek hayatını idame ettirebilen insanoğlu, bugün paranın satın alabileceği ancak işine ne kadar yaradığının tartışılır olduğu bir çok “madde”nin esiri olmuş durumda. Daha hızlı araba, daha büyük ev, daha iyi kamerası olan cep telefonu, tüketebileceğinden fazlasını sunan her şey dahil ultra lüx otellerde tatil, şekilli tuzlandığı için 10 kat daha pahalı olan et… Liste bu şekilde uzayıp gider. Günün sonunda tüm isteklerimiz için bugünün dünyasında ihtiyacımız olan tek şey paradır. Para kazanmak için de iş.

Peki ama işsizlik neden var. Gelin kısaca bundan bahsedelim;

  • Arz – talep dengesi: İşsizliği yaratan en önemli unsurlardan birisidir. Türkiye için konuşursak, aşağıdaki fotoğrafta görüleceği üzere, yaklaşık 32 milyon iş gücü olan ülkemizde, 27 milyon kişinin çalışabileceği kadar iş vardır. Dolayısıyla bu iki sayının farkı olan yaklaşık 5 milyon kadar kişi için işsizlik kaçınılmazdır. Bu sorunun ortadan tamamen kalkması ise teorik olarak iş gücü sayısı kadar istihdam yaratmaktan geçer. Fakat bunu dünya üzerinde pratiğe dökebilmiş ülke bulunmamaktadır.
  • Teknolojik gelişmeler: Evet, yanlış okumadınız. Teknolojinin gelişmesi bir çok alanda insana fayda sağlasa da konumuz iş bulmak olduğunda teknolojinin olumsuz etkilerinden bahsetmek kaçınılmazdır. Robotik sistemlerin gelişmesi, yapay zeka, otonom çözümler ile birlikte, bir çok iş kolunu makinelere kaptırdık. Gelişmelere bakılırsa gelecekte bu el değiştirme hızlanarak devam edecek. Özellikle beden gücünü kullanarak geçimini kazanan insanlar için durum daha da vahim bir hal alacak. Yorulmayan, hastalanmayan, zam istemeyen, sendikalaşmayan robotlar, patronların favorisi olacak.
Dolu Kafa Yeni Konu:  Flu

 

  • Rekabetçi piyasa – maliyet baskısı; Sanayileşmenin hızlanması ile birlikte dünya çapında üretim çılgınlığı başladı. Her şeyden sayısız miktarda üretilmeye başlandı. Üretimin yaygınlaşması, uzak doğulu ülkelerin agresif manevraları, aynı işi yapan firma sayısının çoğalması gibi unsurlar sadece üretebiliyor olmanın avantajını ortadan kaldırdı. En basit haliyle 20. yy ın başında araba üretebilen firmalar bir elin parmakları kadar iken şu an da 100 den fazla otomobil markası bulunuyor. Hal böyle olunca da “ucuza üretmek” gayreti kaçınılmaz bir durum oluyor. Rekabetçi piyasa koşullarının getirdiği maliyet baskısı nedeniyle firmalar en yüksek gider oluşturan kalemlerde tasarrufa başvuruyor. Bu gider kalemlerinden birisi olan işçi maaşları hakkında ise 2 alternatif ortaya çıkıyor; daha ucuza çalıştırmak ya da daha az kişi ile daha fazla iş çıkartmak.

Dünyada en fazla işsizlik olan ülkeler

Türkiye de işsizlik oranı: ~%13,8

  • Kişisel gelişimi ihmal etmek; Tamam, şimdiye kadar bahsettiklerimiz etki alanımızda olmayan, bir çok bakımdan, istesek bile değiştiremeyeceğimiz olumsuzluklardı. Peki ama ben kendim için ne yaptım, gelişen bu dünya düzenine ayak uydurarak, işsiz kalan o 5 milyonluk dilim içinde yer almamak için ne yaptım, diye sorduk mu hiç kendimize? Evet, iş bulabilmenin önünde yukarıda değindiğimiz ya da hiç bahsetmediğimiz bir çok engel var ancak şunu unutmamalıyız ki asla çaresiz değiliz.

Kişisel Gelişim Alanları Nelerdir

 • Üniversite: Son yıllarda üniversite sayısının kontrolsüz biçimde artması ne yazık ki eğitim kalitesinin düşmesini beraberinde getirdi. Neredeyse her sokak arasına kurulan ve ismini bile bilmediğimiz bir çok özel üniversite; parayı ver, diplomayı al mantığında ticarethanelere dönüştü. Hal böyle olunca da gittiği okulda hiç bir şey öğrenemeyen yığınlar ortaya çıktı. Tüm bu bilgiler ışığında anlaşılması gerek en önemli konu, iş, kişinin kendi gayretine kalmıştır. Okul döneminde kendini geliştirmek için bulduğu her seminere katılan, kütüphanelerde sabahlayan, sektörünü takip eden kişiler sadece derse girip çıkanlara göre bir kaç adım önde olacaktır.

2020 itibariyle Türkiye de 206 üniversite vardır.

Üniversite mezunu işsiz sayısı

 • Yabancı dil: Sınırların ortadan kalktığı yeni dünya düzeninde sadece anadili kullanarak var olma mücadelesi vermek yetersiz kalıyor. Özellikle ingilizce öğrenmek isteyenler için internette sayısız kaynak bulunmaktadır. Kurslara giderek büyük paralar dökmek yerine öncelikle kendiniz için bir çalışma programı hazırlamalı, youtube gibi kaynaklardan eğitim materyalleri derlemeli sonrasında ise istikrarlı şekilde bu programı uygulamalısınız. Bu işlem sizi muhakkak belli bir seviyeye getirecektir. Sonrası için belki profesyonel destek alabilirsiniz.
 • Online Eğitim: Geleneksel eğitim modelleri ve yöntemlerinin aksine artık evinizde, bilgisayar ve internet vasıtasıyla, online sınıflar da bir çok farklı alanda ileri düzey eğitimler almak mümkün. Bedava, ucuz ve kaliteli ders veren internet siteleri, çalıştığı için örgün eğitime vakti olmayan kişilerin imdadına koşuyor. Aynı zamanda eğitimin tamamlanmasıyla birlikte, başarılı olmanız durumunda, ücretsiz sertifika da veren En iyi ücretsiz online eğitim sitelerine hızlıca göz atalım;
  • Udemy: Verimlilik, sağlık, hobiler, yaşam tarzı, teknoloji, iş ve pazarlama konularında bir çok eğitim bulabilirsiniz.
  • Alison: Teknoloji, bilim, sağlık gibi bir çok konuda eğitim bulabileceğiniz güzel bir site.
  • CourseraDünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim veren dünyanın en iyi profesörleri tarafından oluşturulmuş bir site. Para vermeden üniversite eğitimi almak istiyorsanız bu siteyi mutlaka incelemelisiniz.
  • Lynda: iş, fotoğrafçılık, yazılım, dizayn gibi bir çok alanda birbirinden kaliteli içerikler ve eğitimler sunan bir site.
  • FutureLearn: Spor, sağlık, siyaset, bilim gibi geniş bir yelpazede içerik sağlayan bu site kişisel gelişimini online sınıflarda sağlamak isteyenler için biçilmiş kaftan.
 • Ticarete atılmak: Her şeyden önce cesaret ister. Ticarete gireceklere tavsiyeleri en iyi verecek kişiler ticaret ile uğraşanlardır. Ekonomik dengelerin bu kadar oynak olduğu dönemde bir çok doğrusunun üst üste gelmesi mecburidir. Doğru sektör, doğru zaman, doğru lokasyon tarzında sayısız doğruyu yakalamak gerekir. Fakat bu bile yetersiz kalabilir. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik yapı, küresel risk faktörleri, büyük oyuncuların hareket biçimi kısaca kontrol dışı bir çok değişkenin de size fırsat sunması gerekmektedir. Tüm bunlarla birlikte güçlü sermaye yapınızın olması riskleri tölere etme bakımından fayda sağlayacaktır.
Dolu Kafa Yeni Konu:  GEBELİK VE CORONA VİRÜSÜ

CV Nasıl Hazırlanır

Fark etmiş olacağınız gibi yazının bu kısmına kadar cv nasıl olmalı konusuna değinemedik. İş bulmak ve işsizlikle ilgili öylesine karmaşık bir düzen içindeyiz ki öncelikle bu şartları tam olarak idrak etmemiz gerekiyor. Şartların idrakine varılmadığında yapılan her işte olduğu gibi cv hazırlamak da istediğimiz sonuçları elde etme noktasında yetersiz kalıyor.

CV nasıl olmalı sorusu aslında tamamı ile bireyin kendisine bağlı bir olgudur. Zaten bu sebeptendir -ki; cv nasıl hazırlanmalı, konusundan önce kişisel gelişimden bahsettim. Kendini herhangi bir alanda yetiştirmemiş, herhangi bir konuda uzmanlaşmaya çalışmamış, yeteneklerini geliştirmek için gayret etmemiş biri için etkili cv hazırlamaktan bahsedilemez.

Şunu unutmayın; cv tamamen bir kağıt parçasıdır. İşe kabul edilmenizi sağlayacak şey, cv yi nasıl tasarladığınız değil, kendinizi nasıl tasarladığınızdır. Bir çok karıyer uzmanı ve ik yöneticisi bu sözlerimden dolayı beni linç edecek olsa da; eğer kendinizi gerçekten iyi yetiştirdiyseniz ve yetenekleriniz sizi pozitif ayrıştıracak boyuttaysa, mübalağa ederek söylüyorum, bunu peçeteye yazıp verseniz de işe kabul edilirsiniz. Vurgulamaya çalıştığım tek şey kişisel gelişim ve yetkinlik optimizasyonu.

CV Nasıl Doldurulur

 • CV doldururken kendinizi bu cv yi okuyacak kişinin yerine koymalısınız. Sizi hiç tanımayan, hiç bir özelliğinizi bilmeyen birinin cv nizi incelediğini unutmayın. Bu yüzden, cv niz hem sizi tam olarak anlatacak yeterlilikte hem de inceleyen kişiyi boğmayacak sadelikte olmalıdır.
 • Fotoğraf, kişisel bilgiler, eğitim, iş tecrübeleri, sertifikalar, yabancı dil, bilgisayar yetenekleri, ilgi alanları ve referanslar ilk madde de bahsettiğim yapıya uygun olacak şekilde doldurulmalıdır.
 • Geçmiş iş tecrübeleri kısmı en önemli bölümlerden biridir. Bu kısımda sadece hangi firmada kaç yıl çalıştığınızı yazmak yeterli olmaz. Detay vermeniz mühimdir. Hangi işi yaptınız, hangi şartlarda yaptınız, kaç kişiyi yönettiniz, hangi büyüklükte bir kaynak yönettiniz ya da nasıl bir büyüklükte ki yapının parçası oldunuz. Tüm bunları doğru tarifleyerek, cv nizi okuyan uzmanın gözünde farklı bir noktaya konumlanacaksınız.
 • Kendinizi tam olarak ifade edecek ön yazı yazarak cv nizin ekine mutlaka eklemelisiniz. Bu ön yazı standart şablon kesinlikle olmamalıdır. Başvuruda bulunduğunuz firmanın gerçekleriyle paralel, hangi yönünüzle bu firmaya fayda sağlayacağınızı ifade eden, gelecek hedeflerinizi yansıtan, pozisyon beklentilerini nasıl karşılayabileceğinizle ilgili ufak nüanslar içeren bir yazı olmalıdır. Neden bu işi istediğinizi kendi cümlelerinizle yazmalısınız.
 • Hazırladığınız cv nin 2 sayfadan fazla olması yüzlerce cv ile uğraşan ik bölümleri için elenmenize yol acaçak ölçüde sıkıcı gelebilir. Gereksiz detaylardan mutlaka kaçının.
 • İmla kurallarına mutlaka dikkat etmelisiniz. Nihayetinde sizinle ilk kontakt bu cv ile gerçekleşeceği için insanların sizin hakkınızda yapacağı ilk yorumlar da yazılarınız üzerinden olacak.
 • Ön yazı ve cv nizi hazırladınız. Tamam ama bunu firmaya nasıl göndereceksiniz. Evraklarınızı firmalara gönderirken geleneksel yöntemlerin dışında yöntemler denemeniz yüzlerce başvuru arasından daha hızlı fark edilmenizi sağlayacaktır. Diyelim x firmasına kariyer.net üzerinden cv nizi gönderdiniz. Ama yetmez. bu X firmasının web den internet adresini bulup direkt kendilerine gönderin. Linked-in de firmanın ik yöneticileri ya da başvurusunu yaptığınız departmanın yöneticilerini bulup onlara da cv nizi gönderin. Hatta ve hatta x firmasının adresini öğrenerek firmaya gidip cv nizi elden teslim etme ve bu esnada ik yöneticileri ile konuşabilme fırsatı arayın. Unutmayın, 1 ilana yüzlerce başvuru yapılıyor. İlk önceliğimiz, fark edilmek. Bu yöntemlerle, tuttuğunu kopartmaya çalışan bir karakter olduğunuz mesajını verecek ve diğer başvuruların bir adım önüne geçeceksiniz.
Dolu Kafa Yeni Konu:  Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli - Sorunsuz Ev Almak

Tüm bunları harfiyen uygulamanız durumunda inanıyorum ki kısa sürede işinize kavuşacaksınız. Ancak, parolayı unutmayın: Kişisel gelişim.

İş Bulma Siteleri

Son olarak, popüler bazı iş başvuru sitelerinden bir derleme ile yazımda sona geliyorum. İş ilanlarının olduğu çokça site mevcut ancak bunların hepsi güvenilir olmuyor. Bu işi hakkıyla yapan gerçek iş bulma sitelerini aşağıda sizinle paylaşıyorum.

iş bulmak veya işini değiştirmek isteyenlerin üye olması gereken siteler;

 • Kariyer.net: Türkiyenin en popüler iş bulma sitesi diyebiliriz. Binlerce firma, on binlerce ilan arasından size uygun olanına başvurmak için hemen harekete geçin.

 • Yenibiriş.com: Karıyer.net e göre popülaritesi daha düşük olsa da sunduğu alternatif seçeneklerle iş arayanların uğraması gereken bir durak.

 • Secret cv: Kendini sürekli yenileme eğiliminde olan iş bulma sitelerinden biri de secret cv.

 • CvLogin: Yeni nesil sitelerden olan cvlogin kullanıcı dostu diyebileceğimiz bir arayüz ve tasarıma sahip. Bir kaç hamle ile hızlıca oluşturabileceğiniz cv niz ile başvuruya vakit kaybetmeden başlayabilirsiniz.

 • LinkedIn: Bir çok profesyonelin bulunduğu, global ölçekte etkili olan bir kariyer platformu. Bu platformda bulunmak, akademik, sektörel makaleler paylaşmak, paydaşlarınızla fikir alış-verişinde bulunmak, etkileşiminizi arttırarak daha çok kişiyle bağlantı kurmak, aklınıza hiç gelmeyecek fırsatlarla karşılaşmanızı sağlayabilir. Kişisel yetkinliğinizi gözler önüne serebileceğiniz bu platform vasıtasıyla bir çok konuda online eğitim seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Birlikte çalıştığınız kişilerin sizin yeteneklerinize teyit verebilmesini sağlayan modüller sayesinde doğal referanslarınızı oluşturarak, sizi hiç tanımayan kişilerin sizinle ilgili fikir sahibi olmasının önünü açıyorsunuz.

 • CareerJet: Birçok iş bulma sitesinde yer alan iş fırsatlarını tek başlık altında görmenizi sağlayan bir kurguda çalışan internet sitesidir. Dünya çapında, 40 binin üzerindeki iş bulma sitesinde yer alan 20 milyondan fazla iş ilanını bir araya getirerek muazzam bir olay gerçekleştiriyor. Her kademeden iş ilanının bulunması avantajlarından bir tanesi. Bir çok farklı kritere göre arama yaparak istediğiniz işi bulmanıza imkan tanıyor.

 • İŞKUR: Devletin resmi iş bulma kurumudur. Diğer yapılara göre bir miktar geride kalsa da işsiz olan herkesin kayıtlı olması gerektiğini düşünüyorum.

Umarım bu zorlu yolda ufacık da olsa bir faydam dokunmuştur. İşsizlik gerçekten herkes için en büyük problemlerden biri. Mücadeleden vazgeçilmediği sürece muhakkak bir çözüm bulunabileceğine inanıyorum.

Unutmayın; Güneşin doğmasına en yakın an, gecenin en karanlık olduğu zamandır. Hoşça kalın…

İçeriği ne kadar beğendin?
[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Yazar: Utku Karabulut

Utku KarabulutKabına sığamayan, oturduğu yerde duramayanların mağduriyetini ortadan kaldırmak amacıyla "Dolukafa.com" internet sitesini kurmuş bir hayalperest. Plan büyük, yol uzun. Yüreğin pamuk, kafan dolu ise sen de katıl aramıza...


Arkadaşlarınla paylaş...

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirGüvenlik Kontrolü *


Facebook

dolukafa

Instagram

dolukafa

WhatsApp

+90 531 850 2317