Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır – Tüm Taktikler

Kulağım tıkandı nasıl açılır, kulağıma su kaçtı açılmıyor, kulak tıkanması nasıl geçer, kulak tıkanması nasıl açılır gibi arayışlarla kulak tıkanması için evde ne yapılır, su kaçan kulağa ne iyi gelir diye dönüp duruyor, kulak tıkanmasına çözüm arıyorsanız tam olarak bulunmanız gereken yere geldiniz.

Hemen belirteyim, bahsedeceğim tıkanma tipi, kulağında hiç bir problem olmayan insanların, başına gelen spontane olaylar sonrası gerçekleşmiş tıkanmadır. Doğuştan yada çeşitli hastalıklardan kaynaklanan duyma problemleri, profesyonel tıbbi destek gerektirir. Ayrıca, bu makalede verilen yöntemler, kişisel yaşanmışlıklardan ve araştırmalardan oluşan tavsiyelerden ibarettir. Herhangi bir bilimsel kanıtı ya da tıbbi açıklaması yoktur. Dolayısıyla, önerilen tekniklerin uygulaması sonrasında ortaya çıkması muhtemel problemlerden dolukafa.com sorumlu değildir.

Kulağıma Su Kaçtı, Tıkandı !!!

İnsan için duyu organları gerçekten çok önemlidir. Görmek, tatmak, hissetmek, koklamak, duymak, problem yaşamadığımız zamanlarda varlığına şükretmeyi unuttuğumuz ancak ufacık bir sıkıntıda yokluğuyla derinden sarsıldığımız organlarımızın değerini hatırlatır.

Kulaklarımız da bu duyu organlarının en önemlilerindendir. Duymanın eksiliğini yaşamak gündelik faaliyetlerden başlayıp hayatın her alanında işleri zor bir duruma sokar.

Bundan bir süre önce -ki o zamanlar henüz covid denen illet yok, Antalya da her şey dahil güzel bir otele gittik. 5 gün sürecek tatilimizin daha ilk gününde, ben, her zaman ki gibi denizde bata çıka, dalarak, yüzerek türlü atraksiyonlar yaparken, birden, daha önce olmadığı kadar, kulağıma su kaçtığını hissettim.

Denizden çıktıktan sonra bildik taktikleri deneyerek (kulağı titretme, tek ayak üstü zıplama, kulağı parmaklama vs) kulağıma kaçan sudan kurtulmayı denediysem de bir türlü kurtulamadım.

5 gün boyunca kulağımda su ile yaşadım. Hem çevremdeki konuşmaları yarım duydum hem de aralıklarla ortaya çıkan zonklamalar tatilimi berbat etti.

Kulağıma Su Kaçtığını Nasıl Anlarım

Öncelikle ilk yapmanız gereken kulağınızın gerçekten neden tıkandığını tespit etmek. Tedaviye başlamadan önce teşhisi doğru koymak çok önemlidir.

Yazının giriş kısmında da belirttiğim üzere benim burada anlatacağım taktikler kulağınıza su kaçtıysa fayda sağlayabilir. Diğer kulak problemlerinin çözümünü bu yazıda aramak yerine en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi tavsiye ederim.

Kulağa su kaçıp kaçmadığını anlamak bence çok zor bir hadise değil. Havuza, denize girdikten sonra ya da duş aldıktan sonra veya kulağınızın bulunduğu yerlerde suyla ilgili bir aktivite gerçekleştirdikten sonra yani kulak kanalının suya maruz kaldığı herhangi bir durumda, kulağınızın içinde poşet hışırdaması gibi bir ses duyuyorsanız, evet, bu kulağınıza su kaçtığı anlamına geliyor.

Nihayetinde, havuza dalıp çıktıktan sonra, öncesinde gayet sağlıklı olan kulağınız tıkandıysa, su kaçmasından başka bir alternatif düşünmek manasız. kalıyor.

Fakat, çeşitli kulak temizleyici çubuklarla kulağınızı temizledikten sonra tıkanan ya da işitme azlığı yaşanan durumlar bizim bu makalede bahsettiğimiz durumun dışında kalıyor.

Kulağa Su Kaçması Nasıl Geçer ?

Tatilden kulağımda su ile eve döndüm. Parmakla kurcalamalar, tek ayak üstünde zıplamalar gibi ilkel yöntemler işe yaramayınca süreci akışına bırakmaya karar verdim. Sonuçta kulağıma su kaçtı, bir şekilde akacak, kuruyacak, yok olacak, gidecek diye düşündüm.

Aradan bir hafta daha geçmesine rağmen bu beladan kurtulamayıp üstüne bir de bu olayın orta kulak iltihabına yol açtığını öğrenince artık bir şeyler yapmam gerektiğini düşünerek interneti talan etmeye başladım.

Kulağa kaçan su çıkmazsa ne olur? Orta kulak iltihabı…

Kulağa su kaçma problemini evde kendi imkanlarımla çözmek için uğraşırken bir çok yöntem buldum.

O kadar çok bilgi, taktik, tecrübe vardı ki bu konuda. Hangisini yapsam, kulağıma zarar vermeden bu işi nasıl çözerim diye gerçekten çok uğraştım.

İnternetten ve çevremden araştırarak bulduğum, kulağa su kaçma probleminin çözümü ile ilgili bazı uygulamalar;

 1. Su kaçan kulağı zemine paralel gelecek şekilde kafayı yatırmak ve tek ayak üstünde zıplamak,
 2. Su kaçan kulağı zemine paralel gelecek şekilde kafayı yatırmak ve avuç içi ile kulak deliğine bastırıp çekmek suretiyle kulakta vakum oluşturmak ve kulağa kaçan suyu dışarı çıkarmak,
 3. Çeşitli çene hareketleri ile ağzı olabildiğince esnetmek suretiyle dış kulak yolunu esnetmek ve suyun çıkmasını sağlamak,
 4. Kulağa sarımsak suyu damlatmak (en fazla 1 – 2 damla), bu sayede kulak içindeki suyun emilimini sağlayarak kulaktan uzaklaştırmak. Bütün halde sarımsağı kulağın içinde bir süre bekletmenin de kulak enfeksiyonuna iyi geldiği söylenmektedir,
 5. Kulağın içine, sivri kısmı kulak içine girecek şekilde, huni şeklinde kağıt parçası sokup, kağıdı yakmak bu sayede kulak içindeki suyu buharlaştırmak,
 6. Su kaçmış kulağı havaya bakacak şekilde başınızı yatırın, su kaçan kulağa biraz daha su kaçırarak/damlatarak kulağı zemine bakacak şekilde birden başınızı çevirin ve kafanızı hafif şekilde sallayın, bu şekilde tüm suyun dışarı çıkmasını sağlamak
 7. Fön makinesini en az sıcaklığa alarak su kaçan kulağınıza 10-15 cm mesafeden bir kaç dakika tutup sonra su kaçan kulağı zemine gelecek şekilde başınızı yatırın, bu sayede kulak içindeki suyu buharlaştırıp kalan suyun da kulaktan akmasını sağlamak,
 8. Su kaçan kulağa, 2. bir kişinin ağzını dayayarak nefesiyle içine doğru çekmesi vasıtasıyla kulak içindeki suyun boşaltılması,

İnternetten ve çevremden edindiğim yöntemler bunlar. Şimdi gelelim her bir madde ile ilgili  deneme ve şahsi yorumlarıma;

 1. En sık uygulanan yöntemlerden biridir. Ufak miktarlarda kaçan suyun kaçtığı anda yapılması durumunda olumlu sonuç alınabilir. Daha kompleks durumlarda etkisi zayıftır. Yine de kulağınıza su kaçtığında ilk uygulanması gereken en basit yöntemdir.
 2. Basitçe uygulanabilecek bir diğer yöntemdir. Avuç içi ile su kaçan kulağın pompalanması sayesinde ortaya çıkacak vakum etkisinin suyu dışarı akıtması hedeflenmektedir. İşe yarama ihtimali olmakla birlikte kulakta zonklama da yaratabilir. Bu yöntemi uygularken dikkatli olmakta fayda var.
 3. Kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum -ki; çok bir faydasını görmediğim yöntemdir. Yine de denemekten zarar gelmeyecek bu yöntemi es geçmeyin derim. Esneyin, çiğneme hareketi yapın, çene kaslarını komple oynatın…
 4. Açıkçası ben bu yöntemi denemedim. Denemeyi de düşünmüyorum. Deneyip başarılı sonuç alanlar olduğuna rastlamadım. Karar sizin.
 5. Denemediğim ve denemeyi düşünmediğim bir diğer taktik de kulağa kağıt tıkıştırıp yakmak. Bu yöntemi keşfeden arkadaşı da tebrik etmek istiyorum. Bence siz de denemeyin. Ateşle şaka olmaz.
 6. Geldik en faydalı taktiklerden birine. Hem çevremde hem de internette okuduğum yorumlarda en işe yarayan yöntem 6. madde de bahsettiğim yöntem olarak öne çıkıyor. Bir çok insan bu uygulama sayesinde kulağına kaçmış sudan kurtuldu. Ben denedim mi? Hayır. Fakat benim denediğim ve işe yarayan yöntem fayda sağlamasaydı, bu yöntemi deneyecektim.
 7. İşte benim yeniden duymamı sağlayan yöntem. Efsanevi fön makinesi taktiği. Bu taktik bir harika dostum 😎 Fön makinesinin sıcağı kulağınızdaki suyun bir kısmını buharlaştıracak, bir kısmını yumuşatacak, rüzgarı, suyu çıkmaya zorlayacak. Tam bir çözüm. Bu yöntem ile su kaçan kulağım tekrar duymaya başladı, su kalıcı şekilde kulağımdan çıktı. Üstelik fön makinesi otellerde de rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir cihaz.
 8. Son olarak özellikle bebeklere uygulanabilecek bir yöntem veriyorum. Yetişkin bir insanın kulağını vakumlamayı kimse istemez sanırım 🙂 Ancak, bebeklerde kulağa su kaçarsa ne yapmalıyız, diyorsanız ve söz konusu bebeğinize banyo yaptırırken kulağına su kaçtıysa, ağzınızı bebeğinizin kulağının üzerine koyup hafif şekilde nefesinizi içinize çekerek suyu çıkarabilirsiniz.

Hiç Bir Yöntem Fayda Etmediyse !!!

Bu da olası elbette. Benim anlattığım yöntemlerin tamamı belirli tecrübeler sonucu ortaya çıkmış ve evde kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz yöntemlerdir.

Bu yöntemlerin hepsini denediğiniz halde sonuç alamadıysanız son bir hamle olarak BURADA linkini verdiğim yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum. Linkte verdiğin yöntemleri de uygulamanız sonucu yine de bir çözüm bulamazsanız artık daha fazla araştırmadan direkt doktora gitmek sizin için en doğru karar olacaktır.

Ben Kurtuldum Darısı Sizin Başınıza

Fön makinesi taktiği (6 numara) ile ben kulağımdaki sudan kurtuldum. Normal de kulağına su kaçan bir insan değilimdir.

Fakat sizin kulağınıza sık sık su kaçıyor ise her defasında bu yöntemlerle uğraşmak yerine problemi kaynağında engellemek, havuza, denize, duşa kulak tıkacı ile girmek en doğrusu olacaktır düşüncesindeyim.

Bahsettiğim yöntemlerden herhangi birini nasıl uygulayacağınızı tam olarak çözemezsiniz yorum kısmında belirtmeniz halinde yardım etmeye çalışacağım.

Umarım bu yazıda sizin de probleminizi çözecek faydalı bilgileri bulabilmiş sinizdir. Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle…

Yazar: Dolu Kafa

Kabına sığamayan, oturduğu yerde duramayanların mağduriyetini ortadan kaldırmak amacıyla "Dolukafa.com" internet sitesini kurmuş bir hayalperest. Plan büyük, yol uzun. Yüreğin umutlu, kafan dolu ise sen de katıl aramıza...

2 Cevaplar

 1. Mahmut dedi ki:

  Kulağım tıkandı. Önerdiğiniz yöntemleri denedim ve şu an sanki eskisinden iyi duyuyorum. Saç Kurutma makinası ile kulağımı biraz yakmış olsam da kulak tıkanıklığım sayenizde geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php

Twitter

dolukafa

Instagram

dolukafa

Youtube

dolukafa

Telegram

dolukafa