Price Impact Nedir? Price Impact Dolandırıcılığı!

Merhaba,

Bugün çok önemli bir konuya değineceğim. Gem piyasası ile uğraşıyorsanız bilmeniz elzem olan bir ayrıntı!

Price impact Nedir?

Türkçesi fiyat etkisi demektir.

Fiyat Etkisi, swap işleminin dayanak varlık çiftinin piyasa fiyatı üzerindeki etkisidir. Havuzdaki fon sayısıyla doğrudan ilgilidir. DeFi Cüzdan aracılığıyla bir takas gerçekleştirdiğinizde, yaptığınız ticaret için en iyi fiyatı sunan bir likidite kaynağıyla doğrudan etkileşime girersiniz. DeFi Cüzdan, gerçekleştirilen takasınızı gerçekleştirmeden önce her bir işlemi optimize etmek için elinden geleni yapar.

Fiyat Etkisi şunlardan etkilenir:

  • Likidite havuzunun büyüklüğüne göre işleminizin büyüklüğü;
  • İlgili takas protokolünün algoritması
    • Sabit çarpım formülü: X * Y = k. X ve Y’nin iki coinin rezervleri olduğu bir senaryoda: A ve B. Bir miktar A coini çekmek için, ücretlerden önce k sabitini korumak için orantılı miktarda B coini yatırmanız gerekir. Bu nedenle havuz, bir ticaret/takas ne kadar büyük olursa olsun her zaman likidite sağlayabilir.

Örnek: Bir kullanıcı bir Dolukafacoin/ETH havuzundan ETH satın aldığında ETH arzını azaltır ve Dolukafacoin arzını artırır. Bu, ETH fiyatında artışa ve Dolukafacoin fiyatında düşüşe neden olur.
ETH fiyatının ne kadar hareket edeceği, havuzun büyüklüğüne göre işlemin büyüklüğüne bağlıdır.

Eğer işlem havuzun daha küçük bir kısmını kapsıyorsa, daha küçük bir Fiyat Etkisi ve daha az kayma olacaktır ve bunun tersi de geçerlidir.

Price Impact Dolandırıcılığı Nedir?

Coin alım satımında Price impact değerini %0,5 ila %5 arasında görebilmemiz mümkünken bunu kontrata işleyen dolandırıcı coin sahipleri %99 lara kadar bu oranı girebiliyorlar.

Bu durumda %99 Price Impact değeri olan bir coini 100 dolarlık almışsanız 99 doları coin sahibine gider 1 dolarlık da coin almış oluyorsunuz!

Gördüğünüz gibi dolandırıcılar boş durmuyor. Biraz dikkatten kaçarsa yatırdığımız para çöp oluyor. Konuyla ilgli bir görsel sunayım…

Görselde price impact oranı %99.7 yazılı. Aşağıda emirleri göreceğiniz üzere alanları sazan gibi avlıyorlar.

Gem coin alımında grafiğe ve hacmin düşüklüğüne büyülenerek bakmayın ilk bakmanız gereken yer burası olmalıdır!


Dolukafa kazandırmakla yetinmez sizi dolandırıcılardan da korur 🙂

Yazar: Dolu Kafa

Kabına sığamayan, oturduğu yerde duramayanların mağduriyetini ortadan kaldırmak amacıyla "Dolukafa.com" internet sitesini kurmuş bir hayalperest. Plan büyük, yol uzun. Yüreğin umutlu, kafan dolu ise sen de katıl aramıza...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php

Twitter

dolukafa

Instagram

dolukafa

Youtube

dolukafa

Telegram

dolukafa