Sağlıklı Kilo Vermek İçin Tüyolar ve Zayıflama Diyet Listesi

Merhaba dolukafa.com takipçileri. Farklı bir konu ile karşınızda olmaktan çok mutluyum. Kilo vermek için ne yapmalıyım, kilo vermek istiyorum ama nasıl? Sağlıklı zayıflama nasıl olur? Şeklinde problemlerle mücadele ediyorsanız bu makalede bir çok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Umarım moral, motivasyon ve enerjimiz en üst seviyededir. Sizlere başarı ve başarısızlığın bir arada nasıl harmanlandığı, ancak hedefe giden yolda pes etmeden devamlılığın sağlanmasında yol gösterici olacağını düşündüğüm tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Eminim ki bu yazıyı okuduğunuzda kendinizden birçok örnekle karşılaşmanız mümkün, gelelim konuya…

DİYET, KİLO VERMEK VE İRADE ÜÇGENİ

Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan obezite, birçok insanın başında olan bu beladan nasıl kurtulacağız? BİREYSEL ÇABA.

Şu anda birçoğunuz; olmuyor, ne yapsam kilo veremiyorum, su içsem yarıyor vs. dediğini duyar gibiyim. Ancak yazının sonuna geldiğimizde aynı cevapları veriyor musunuz bunu yorumlarınızda görmeyi çok isterim. Konuyu birkaç başlık altında derinleştirmeye ne dersiniz?

DİYET NEDİR?

Diyet kelimesi insanlara ilk bakışta aç kalmak olarak geliyor ve en büyük yanlış işte burada başlıyor. Diyet nedir şu şekilde bir açıklama getirelim. Diyet denilen terim aslında bir beslenme düzeni oluşturmak anlamına geliyor. Aslında durum aç kalmak değil yediklerimizi bir plana dahil etmek ve ne yediğimizi bilerek yemek.

Bu sorunla baş başa olan insanların çokça karşılaşmış oldukları vücut kitle endeksi; VKİ, BMI vs. birçok kısaltması ve farklı tabirleri olan ölçüm metodu, yani boy, kilo oranı, yaş, cinsiyet vs. hesaplanması sonucu ortaya çıkan değerler.

Bu değerler benim gibi birçok insanda standartların çok üzerinde görünmekte ve bunun düzene sokulması düzenli bir diyet ve egzersiz ile sağlanabilir. Egzersiz kısmını geçiyorum çünkü o açıdan çok tembel bir insanım.

Diyet kısmına gelirsek eğer, çeşitli mecralarda gördüğünüz şok diyetler, gıda takviyesi adı altında kullanılan ilaçlar vs. bu işin ticari kısmı.

KİŞİYE ÖZEL DİYET BAŞARININ ANAHTARI

Peki, biz bu diyet konusunda ne yapabiliriz. Her insanın kendi özel diyetini uygulaması en kolayı, alışkanlıklarımızı tamamen terk etmeden günlük kalori açığı oluşturarak kilo vermek aslında düşündüğünüz kadar zor değil.

İnternet üzerinde araştırdığınızda boy, kilo, cinsiyet ve günlük aktivite miktarı gibi unsurlarla hesaplanan ortalama kalori ihtiyaç cetvelleri mevcut ve biraz dikkat ile beslenme düzeni oluşturmak çok kolay.

Dolu Kafa Yeni Konu:  Ptt Ücretsiz Maske Dağıtımı (E-DEVLET ÜZERİNDEN)

Her zaman yediğiniz yemek çeşitlerini yemeye devam edecek, yavaş yavaş ve sabırlı şekilde kilonun azaldığını göreceksiniz.

KÜÇÜK TABAK KÜÇÜK PORSİYONLAR

Yapmanız gereken en önemli işlem akşam yemeklerde kullandığınız tabağın boyutlarını biraz küçültmek.

Şu anda tabak küçültmekle kilo mu verilir diyorsunuz değil mi? Evet veriliyor bizzat denedim oluyor. Amaç kalori açığı oluşturmaksa ilk adım tabak porsiyonunu değiştirmek olmalı.

Kilolu insanların birçoğu alışkanlıklardan ötürü tabağı tıka basa dolu görmek ister, çok büyük bir tabakla yemek yediğinizi hayal edin, normalde akşam yemeğinde kullandığınız yemek tabağından 3-4 kat büyük bir tabak mesela, ama tabağın yarısı dolu olursa içgüdüsel olarak az yediğinizi hissedeceksiniz.

Durum bununla da kalmayacak yemeğin az olduğu hissi kişiyi daha fazla ekmek yiyerek karnını doyurmaya itecek.

Ama küçük bir tabağı taşacak kadar doldurduğunuzda deyim yerindeyse önce gözünüz doymuş olacak. Bu sayede farkında olmadan daha az kalori almış olacaksınız.

KİLO VERME – ALMA DENGESİ NASIL SAĞLANIR?

Kilolu insanların ortak yakınmalarından birisi kilo vermek, hiç bir şey yemiyorum ama kilo alıyorum diye konuşan, su içsem yarıyor diyenler öncelikle ne yediğimize odaklanırsak yediklerimiz bile bize kilo aldıramaz.

Su içsem yarıyor diyenler ise aklınızda yer etsin su gibi mucizevi bir içecek daha yok. Suyun yararları diye bir araştırma yapın aklınızda tutamayacağınız kadar yarardan bahsedilen binlerce makale ile karşılaşırsınız.

Cildi gençleştirir, böbrekler için iyidir vs. peki kilo vermeye yararı ne bu suyun.

Beslenme düzenine dikkat eden bir kişi günde 2-3 litre su tüketirse çeşitli etmenlere bağlı vücutta oluşan toksinleri dışarı atılımı sağlanır ve vücuttaki şişkinlik gider.

Ayrıca vücuttaki yağ dokusunun parçalanmasına yardımcı olur.

KİLO VERMENİN MATEMATİKSEL BOYUTU

Bir insanın 1 kg vermesi için ortalama 7200 kalorilik bir açık oluşturması gerekir.

Örneğin; gün içinde yapılan aktivite, boy, kilo ve cinsiyete göre hesaplandığında kişinin günde 2600 kalori ihtiyacı olduğunu düşünelim.

Eğer bu ihtiyaçtan daha azını tüketirseniz kilo verme süreci başarılı bir şekilde işleyecektir.

Dolu Kafa Yeni Konu:  ORKİDE ÇİÇEĞİNE NASIL BAKILIR

Önemli olan devamlılığı sağlamak ve ilk 15 günü kaçamak yapmadan geçirmek, sonrasında zaten kendi kendine düzenin oturduğunu göreceksiniz.

2600 kalori ihtiyacı olan bir kişinin günlük 2000 kalorilik bir beslenme düzenine geçtiğini düşünürsek gün başına 600 kalorilik bir açık oluşacak ve 12 günde 1 kilo vermemizi sağlayacak.

Sayılar gözümüzü korkutmasın 600 kalorilik bir açık vermek yediklerimizden çok bir şey eksiltmeyecektir. Sadece biraz irade bu konudaki devamlılığı sağlamada yeterli olacaktır.

YARIDA KALAN BİR BAŞARI HİKAYESİ

Aşırı kilo ya da çocukluktan beri yaşanan fazla kilo durumu kişiyi birçok anlamda zedelemektedir.

Bu konu kilolu insanların daha net anlayacağı bir durumdur.

Çocuklukta kilolarıyla dalga geçilen, ergenlikte arkadaş çevresinde bir adım geride olduğunu hisseden, hatta iş hayatında çok istemiş olduğu bir işi tecrübe ve yetkinlikleriyle karşılamasına rağmen sırf kilolu olduğu için farklı gerekçelerle başvurusu reddedilebilen vs. durumlarla karşılaşmak hiç kolay bir durum değil.

Bu tarz durumlarla karşılaşmak kişi de ciddi özgüven eksikliğine sebep olabilecektir. Ama üstesinden gelinmeyecek bir sorun değil emin olun başarabilirsiniz.

BU BENİM HİKAYEM…

Olayın hikaye kısmına girecek olursak, kendi başımdan geçen yarıda kalan bir başarı hikayesini anlatmak isterim.

Tartı üzerine çıktığımda 130,00 kg ibaresini gördüğümde şoka girmiştim resmen, sürekli kilo alıyor ve durduramıyordum.

Su içsem yarıyordu resmen. O anda bir diyetisyene gitmeye karar verdim ve hemen randevu alarak gittim.

Diyetisyen zorunlu değil ancak işin yaptırım kısmı, kendinizi ispat edebilmek ve kilo verdiğinizin takdir edilerek motivasyonunuzu yükseltmek için güzel bir yöntem.

Tabi diyetisyeni araç olarak kullanmadan önce ben kilo vereceğim kararını vermek çok önemli.

Lafı uzatmadan devam edeyim, diyetisyene başladım ve düzenli bir şekilde tüm planları istisnasız uyguladım.

3 hafta sonunda 6 kg vermiştim bile. Yaklaşık 8 ay devam ettim ve diyetisyenimin hastane değiştirmesi sebebiyle bir bakıma koruma evresine geçemeden diyeti bıraktım.

Bu süre zarfında aldığım sonuca ben bile inanamadım. 8 aylık süreç sonunda tam 42 kilo vermiştim ve bunu egzersiz yapmadan sadece yemek düzeniyle sağladım.

Bu sefer tartıda 88 kg görmek beni çok mutlu etmişti. Özgüven eksikliği azalmış ve artık mağazaya gittiğimde kıyafetler beni değil, ben kıyafetleri seçebiliyordum.

Dolu Kafa Yeni Konu:  Online Eğitim ve Sertifika Programları ile Kariyer Planlama

Tabi aradan yıllar geçti hayat şartları koşuşturma vs. bunun için istediğiniz bahaneyi sıralayabilirsiniz, verdiğim kiloların bir kısmını geri aldım ve düzen yine bozuldu.

Ama şunu biliyorum ki istediğim zaman kilo verebilirim. Bu doğrultuda son bir ayda kendi düzenimi kurarak tekrar kilo verme çabasına girdim.

Yaklaşık 3 kg verdim ve bunu emin olun hiç zorlanmadan sadece kalori tüketimini sayarak yaptım.

Bu süreçte pasta da yedim, baklava, cips abur cubur istediğim her şeyi ama tek fark tıka basa yemek yerine ihtiyacım kadarını yiyerek yaptım.

Kalori sayma konusunda telefonlarda kullanılabilen birçok ücretsiz uygulama mevcut, çok kolay ulaşarak yediğiniz her şeyi takip edebilirsiniz.

Süreç devam ediyor ve bu sefer yarıda kalmayan bir başarı hikayesi olacak…

Kendi uygulamış olduğum programı aşağıda paylaşıyorum. Tabi bu program 600 kalorilik açıktan daha fazlasını verecektir.

DİYET LİSTESİ

Sabah 08:00

Tam buğday sandviç (Beyaz Peynir, salatalık, domates)…………….90+170= 260 kcal

Öğlen 12:00

2 dilim esmer ekmek ya da 1 kase çorba ya da 4 yemek kaşığı pilav/makarna… 100 kcal

6-8 kaşık susuz yemek ya da 150 gr (3 adet ) köfte veya tavuk……250 kcal

1 kase yoğurt…..100 kcal

Sınırsız salata (yağ ve tuz sınırlı J )…..yok denecek kadar az.. öğle yemeği toplamda: 450 kcal

Ara Öğün 16:00

Kepekli bisküvi…….180 kcal

Ayran….. 70 kcal_____ toplamda: 250 kcal

Akşam 19:00

2 dilim esmer ekmek ya da 1 kase çorba ya da 4 yemek kaşığı pilav/makarna… 100 kcal

6-8 kaşık susuz yemek ya da 150 gr (3 adet ) köfte veya tavuk……250 kcal

1 kase yoğurt…..100 kcal

Sınırsız salata (yağ ve tuz sınırlı J )…..yok denecek kadar az. Akşam yemeği toplamda: 450 kcal

Ara Öğün 22:00

1 meyve yada 1 kase yoğurt…..100 kcal

1 günün maliyeti…1510 kcal

Bu arada bu düzene daha başlamadım ama başlayacağım.

Ayrıca bu konuda uzman biri değilim. Daha önceki tecrübeler kendimce belirlediğim bir sistem. Ciddi bir programa başlamayı planlıyorsanız doktora danışmadan hareket etmeyin.

Kilolardan olmak varken sağlığımızdan olmayalım.

Sağlıcakla kalın…

İçeriği ne kadar beğendin?
[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook

dolukafa

Instagram

dolukafa

WhatsApp

+90 531 850 2317