Solidworks Realview – Gerçek Görüntü Kalitesi

Tasarım meraklılarının en çok tercih ettiği programlardan biri olan Solidworks çizimleri için gerçek görüntü kalitesi, Solidworks Realview aktif etme nasıl gerçekleştilir, sorusunun cevabını bu makalede bulabileceksiniz.

Bir dakika… Yazıya girerken selam vermeyi unutmuşum, kusura bakma 🙂 Hoş geldin okur,  en sevdiğim, hem tasarımcı hem okur. Neyse, daha fazla dağıtmadan konuya girelim.

Solidworks Realview Nedir ?

En kısa haliyle; yaptığımız çizimlerde gerçeğe yakın görüntü kalitesi, anlamına gelmektedir. Alttaki fotoğrafta görüleceği üzere soldaki görüntü realview pasif, sağdaki görüntü realview aktif durumdadır.

 

Bazı ekran kartları bu özelliği desteklerken, bazı ekran kartlarında bu özelliği aktif hale getirebilmek için ufak bir reg dosyasını çalıştırmak gerekir. Böylelikle ekran kartını bu ufak reg dosyası ile kandıracak ve realview özelliğini aktif hale getirebileceğiz.

Realview hack download indirme linkini yazının aşağısında sizinle paylaşıyor olacağım. Ancak hemen öncesinde gelin bu özelliği hiç bir işlem yapmaya gerek kalmadan destekleyen ekran kartlarına bir göz atalım.

REG Dosyası Nedir ?

Windows registry içerisinde bütün windows ayarları ve dosyaların açılması için kullanacağı programlar gibi bilgiler vardır. REG dosyasına çift tıklanırsa içerisindeki bilgiler direkt windows a kayıt edilir.

Solidworks Realview Destekleyen Ekran Kartları

Dosyayı yüklemeden önce aşağıdaki ekran kartları arasında kendi ekran kartınız olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Eğer bu listedeki ekran kartlarından birine sahipseniz hiç bir ek işlem yapmadan realview özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

 

 

 • Nvidia Quadro P5000
 • Nvidia Quadro P4000
 • Nvidia Quadro P3000
 • Nvidia Quadro M2200
 • Nvidia Quadro M1200
 • Nvidia Quadro M620
 • Nvidia Quadro M520
 • Nvidia Quadro M5500
 • Nvidia Quadro M5000M
 • Nvidia Quadro M4000M
 • Nvidia Quadro M3000M
 • Nvidia Quadro M2000M
 • Nvidia Quadro M1000M
 • AMD Firepro WX7100
 • AMD Firepro WX5100
 • AMD Firepro WX4100

Solidworks Realview Aktif Etme

Eğer yukarıda saydığım ekran kartlarına sahip değilseniz bile gerçek görüntü kalitesini aktif etme imkanına sahipsiniz.

Bunu sağlayabilmek için sayfanın en alt kısmında vermiş olduğum dosyayı bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir.

Dosyayı indirdikten sonra neler yapılacağını adım adım inceleyelim;

1. Resimde görüldüğü gibi indirdiğiniz dosyanın ikonu ve boyutu bu şekilde olacak,

2. Dosyaya çift tıklamanız ardından açılacak olan pencere de kurulumuz yaptığınız solidworks versiyonu ve ekran kartınıza dair bilgileri göreceksiniz. Bunların hemen altında da “hack it” yazan buton bulunmaktadır. Bu butona tıklamanız gerekmektedir.

 

 

3. Hack it butonuna tıklamanızın ardından karşınıza çıkacak not ekranında bazı hatırlatmaları yapıyorlar. Eğer ekran kartınız yavaşlarsa sorumluluk bize ait değildir vs. Korkmayın, bunlar standart prosedür gereği hatırlatmalar. Ben bizzat yükledim ve hiç bir sıkıntı olmadan kullanıyorum. Dolayısıyla karşınıza çıkan not ekranında da gönül rahatlığıyla “EVET” butonuna tıklayabilirisiniz.

 

 

4. Son çıkan bildirim ise kayıt işleminin başarılı şekilde oluşturulduğu yönündeki bildirim mesajıdır. Bu ekranda da “TAMAM” butonuna basarak işlemi tamamlayacağız. Tebrik ediyorum, artık solidworks realview aktif etme işlemini tamamlamış bulunmaktasınız.

 

 

Tüm bu işlemlerin ardından programı açtığınızda aşağıdaki resimde görüldüğü gibi realview etkinleştirme butonu görünür hale gelecektir.

 

 

Artık çok daha gerçekçi görüntülerle çizimlerinize devam edebilirsiniz.


Yazımız umarım meraklıları için fayda sağlayacak düzeyde olmuştur.

Realview i aktif ederek yapılan çizimler çok daha keyifli bir hal alıyor. Çizdiğiniz nesneler gerçeğe en yakın biçimde duruyor.

Özellikle çiziminizi sunum materyali olarak kullanmayı düşünüyorsanız bu özellik görselliği bir kaç seviye yukarı çıkardığından daha etkileyici bir içerik üretmiş oluyorsunuz.


Solidworks realview aktif etmek için indirmeniz gereken dosyayı indirebilmek amacıyla hemen altta bulunan download yazısına tıklayabilirsiniz.

 

 

Soru ve görüşleriniz hemen alt tarafta bulunan yorum kısmını kullanabilirsiniz. Mümkün mertebe yorumlarınıza cevap vermeye çalışacağım.

Görüşmek üzere…

Yazar: Dolu Kafa

Kabına sığamayan, oturduğu yerde duramayanların mağduriyetini ortadan kaldırmak amacıyla "Dolukafa.com" internet sitesini kurmuş bir hayalperest. Plan büyük, yol uzun. Yüreğin umutlu, kafan dolu ise sen de katıl aramıza...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php

Twitter

dolukafa

Instagram

dolukafa

Youtube

dolukafa

Telegram

dolukafa