Zekice Kurgulanmış Aamir Khan Filmleri

Film sektörünü domine eden Hollywood un en büyük rakibi Bollywood, Bollywood un gözbebeği Aamir Khan.

(Hollywood yapımı birbirinden güzel filmlerin bulunduğu listemizi de BURADAN inceleyebilirsiniz.)

Hayatın tam içinden tespitleri, verdiği sosyal mesajları, insanı hayrete düşüren diyalogları ile izleyicileri ekrana kilitleme konusunda rakipsiz bir aktör.

Kalabalık nüfusu ve fakir toplumuyla, yaşamanın çok da kolay olmadığı Hindistan, her ne kadar son zamanlarda yazılım ve üretim alanlarında yaptığı ataklarla ön plana çıksa da halen bir çok zorluğu barındırdığı yadsınamaz bir gerçek.

Halk, yaşam biçimleri, inançları, kültürleri birbirinden oldukça büyük farklılık gösteren geniş topluluklardan oluşuyor. Bu ülkede, müslüman(%13), hristiyan(%2) ve hindu (%80) dinine mensup oldukça geniş kitleler bulunuyor.

Her konuda bu kadar farklılığın olduğu böylesi bir coğrafya da, işini aklından çok kalbiyle yaptığını söyleyen Aamir Khan gibi duygu yüklü bir insan için gerekli tüm ilhamı sağlıyor.

Aamir Khan Kimdir ?

Aamir Khan, 14 mart 1965 de Mumbai de doğmuştur.

Sinema karıyerine henüz 8 yaşındayken rol aldığı “Yaadon ki Baaraa” filmi ile adım atmıştır.

2001 yılında kendi adını taşıyan film prodüksiyon şirketini kurmuş ve ilk filmi Legaan (2001) ile akademi ödüllerinde en iyi yabancı dil film kategorisinde aday gösterilmiştir.

Yardımseverliği ile ön plana çıkan sanatçı, ulusal ve küresel ölçekte bir çok probleme çözüm bulma çalışmalarının bir parçası olarak aktif roller üstlenmektedir.

Aamir Khan Türkiye de

Yakın zamanda ülkemizi ziyarete de gelen Aamir Khan, Türkiye hakkında şu ifadeleri kullanmıştır;

Çılgın bir 4 gün geçirdim! Çok özel bir ülke Türkiye benim için. Lunaparklardaki hızlı trene benziyor. Sıcak, sevgi dolu hızlı bir tren.

Aamir Khan, Türkiyede 3 hayranıyla birlikte, kim milyoner olmak ister, isimli yarışma programına katılmıştır.

Aamir Khan’ın Türkiyede bulunduğu sürede yaptığı, Türkiye ile ilgili gözlemlerini içeren röportajını burada bulabilirsiniz.

En Güzel Aamir Khan Filmleri

Gelelim konumuz olan, seyretmeye doyamayacağımız harika Aamir Khan filmlerine. Türü ne olursa olsun her biri birbirinden etkileyici olan Aamir Khan filmlerini listeleyelim.

Elbette bir çok Aamir Khan filmi var ve aslında hepsi çok güzel ancak seçim yaparken biz de en fazla iz bırakanlardan tercih ettik.

1. Peekay (PK) (Komedi, Dram, Fantastik)

Gerçek bir başyapıt olarak nitelendirebileceğim enfes bir film. Sistemi, yaşam biçimi, kabulleri, hayatı kısaca her şeyi sorgulayan, sorgularken de aydınlatan muazzam yapıt. Filmi izlerken şunu fark ediyorsunuz -ki; aslında verilen mesajların bir çoğu sizin de belirli zamanlarda aklınızdan geçmiş, farkında olduğunuz ancak dile getiremediğiniz konular. Beyninize batan bir kıymık gibi, orada olduğunu bildiğiniz fakat bu filmi izleyene kadar anlam veremediğiniz konulara tam ortasından giriyor.

PK Filmi Detaylar;

 • IMDB Puanı; 8,1
 • Yapım yılı; 2014
 • Süre; 2s33d
 • Tür; komedi, dram, fantastik

Peekay (PK) Filminin konusu

Uzaydan gelen bir canlı rolünde muhteşem bir performans ortaya koyan Aamir Khan, film boyunca, insanoğlunun yarattığı karmaşık sistemin, çok basit sorularla darmadağın olabileceğini kanıtlar.

P.K. in saflığı karşısında insanlar kendi hayatlarını, davranışlarını, tercihlerini sorgulamaya ve daha manevi değerler üzerinden seçenekleri değerlendirmeye karar verirler. Nihayetinde; birbirinden çok farklı görünen insanların, birbirleriyle uyum içinde yaşamasının önünde hiç bir engel olmadığı net bir şekilde gözler önüne seriliyor.

 

 

Hayatın rutin koşuşturması içinde farkına varamadığımız, belki de farkında olduğumuz ancak irdelemeye zaman bulamadığımız bir çok konu bu filmde mercek altına giriyor.

Film, halen Bollywood un en fazla gişe yapan filmi ünvanını elinde bulundurmaktadır.

PK filmi konusu, kurgusu ve oyunculuklarıyla bir sinema filmi nasıl olmalı sorunun cevabı en güzel şekilde veriyor.

Yönetmen koltuğunda Rajkumar Hirani nin oturduğu bu nadide eser de Aamir Khan ile manevi bir yolculuğa çıkmak için daha fazla beklemeyin derim.

2. 3 idiots / 3 Aptal (Komedi, Dram)

Aslına bakılırsa bu film üzerine sayfalarca yazabilirim. Toplumsal baskıların, sevdiğimiz insanların istek ve taleplerinin omuzlarımıza yüklediği yükün, arkadaş olarak düşündüğümüz fakat aslında bizi rakip gibi görenlerin hepsine yer verilen bu filmde, tercihlerimizi yaparken kendi istek, arzu ve hedeflerimizi ihmal etmememiz gerektiği üstüne basılarak vurgulanıyor.

3 Aptal filmi detaylar;

 • IMDB Puanı; 8,4
 • Yapım yılı; 2009
 • Süre; 2s 50d
 • Tür; komedi, dram

3 Aptal filminin konusu

Hindistanın en iyi mühendislik okuluna başlayan 3 arkadaşın başından geçen serüvenin konu alındığı filmde bir çok farklı duygu birlikte işleniyor. Hayatın bir yarıştan ibaret olmadığı, başarılı olabilmenin, çevremizdekileri saf dışı bırakarak değil, onlarla işbirliği yaparak da mümkün olabileceği mesajını en derinden veriyor.

ALL IS WELL..

 

Benim hayatımda da çok önemli bir yeri olan bu filmin, yönetmen koltuğunda, Peekay da olduğu gibi Rajkumar Hirani bulunuyor.

Özellikle, önemli kararların eşiğinde olan genç arkadaşlarımın izlemesini şiddetle tavsiye ederim.

3. Taare Zameen Par / Her Çocuk Özeldir (Dram, Aile)

Ailenizle birlikte izleyebileceğiniz, çaresizliği umuda dönüştüren, güzel seyirli Aamir Khan filmlerinden biri; her çocuk özeldir (yerdeki yıldızlar).

Öğretmenlik gibi kutsal bir mesleğin doğru insanlar tarafından tercih edildiğinde sıradan gibi görünen çocukları bile nasıl kahramanlaştırdığını gözleriniz dolarak izleyeceksiniz.

Her çocuk özeldir filmi detaylar

 • IMDB Puanı; 8,4
 • Yapım yılı; 2007
 • Süre; 2s 45d
 • Tür; Aile, dram

Her çocuk özeldir filminin konusu

Algılama geriliği yaşayan bir çocuk, ailesi ve çevresi tarafından geri zekalı olarak yaftalanır. Çocuğun hayatı, ailesi tarafından yatılı okula verilmesinin ardından, burada resim dersi veren öğretmeni (Aamir Khan) sayesinde, bambaşka bir hale dönüşür.

 

 

Yönetmenliğini Aamir Khan ile birlikte Amole Gupte nin yaptığı film de çocuk rolünü ise Darsheel Safary üstleniyor.

Duygusal bağların gözlerinizde yaşa dönüşeceği bu Aamir Khan filmini izlememek hata olur.

4. Dangal (Aksiyon, Biyografi, Dram)

Gerçek bir hikayeden esinlenilerek ortaya çıkarılan bu filmde ülke olarak bizim de kendimizi yakın hissettiğimiz ve bir çok uluslararası platformda ödül aldığımız güreş sporu hakkında.

Dangal filminde Aamir Khan ın değişimi de dikkat çeken konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Önce kilo alıp vücut yağ oranını %38 e çıkaran başarılı aktör sonrasında ise sıkı bir spor programı ile vücut yağ oranını %9,67 ye kadar indirmiştir.

Dangal filmi detaylar

 • IMDB Puanı; 8,4
 • Yapım yılı; 2016
 • Süre; 2s 41d
 • Tür; Aksiyon Biyografi, Dram

Dangal filmi konusu

Bölgesel olarak bir çok başarıya imza atmış bir güreşçinin, uluslararası mücadele de başarı sağlayacak bir erkek çocuk sahibi olmak en büyük arzusudur.

4 kız çocuğu olmasına rağmen, erkek çocuk isteğine ulaşamayan karakterimiz, günün birinde kızlarında ki sporcu ruhu keşfeder. Hayatı da o anda farklı bir yola girer.

Kızlarına tüm bilgi ve tecrübelerini aktarmaya başlayan Mahavir Singh (Aamir Khan), hayallerine giden yolda yaşadıklarına hep birlikte şahit olacağız.

 

Yönetmenliğini Nitesh Tiwari nin yaptığı bu filmde Aamir Khan a, Sakshi Tanwar ve Fatima Sana Shaikh eşlik ediyor.

Ailecek güzel dakikalar geçirerek izleyebileceğiniz bu filmi tavsiye ederiz.

5. Secret Superstar / Süperstar ( Dram, Müzik )

Zorlukların, engellerin bizi isteklerimiz ve hedeflerimizden alıkoymaması gerektiğini hatırlatan bir Aamir Khan filmi daha.

Hangi koşulda olursan ol, seni engellemeye çalışanlar sana en yakın kişiler olsa dahi asla umudunu kaybetme ve mücadeleyi bırakma, mesajını en derinden veren güzel bir yapım olarak öne çıkıyor.

Süperstar filmi detayları

 • IMDB Puanı; 7,9
 • Yapım yılı; 2017
 • Süre; 2s 30d
 • Tür; Dram, Müzik

Süperstar filmi konusu

Benzer hikayelere ülkemizde de sıkça rastlandığı üzere; tek hayali büyük bir şarkıcı olmak isteyen genç kızımız, kendisiyle aynı fikirde olmayan bir babaya sahiptir. Babası, kızının şarkıcı olmasına şiddetle karşı çıkmaktadır.

Günün birinde kızının gitarını bulur ve büyük bir öfkeye kapılarak gitarı paramparça eder. Bu olay üzerine tüm hayallerinin suya düştüğünü ve büyük bir sanatçı olma arzusuna hiç bir zaman ulaşamayacağını düşünen kızımızın hayatı, insaflı bir müzik yapımcısıyla karşılaştığında bambaşka bir yola girer.

 

Elbette, şarkıcı olmak isteyen genç kızlar için şunu da özellikle belirtmeliyim ki; filmi izledikten sonra, her müzik yapımcısıyım diyene inanıp da peşinden gitmeyin. Nice kötü niyetli insan, saf duyguları suistimal etme peşinde.

Sosyal mesajımızı da verelim 🙂


Eveeettt, listemizin şimdilik sonuna gelmiş bulunuyoruz. Aslında oldukça fazla sayıda Aamir Khan filmi var ancak bizim seçtiğimiz, zekice kurgulanmış Aamir Khan filmleri bunlar.

Elbette bazı filmleri bu listede bulamayan okurlarımız hayal kırıklığına uğrayabilirler ancak buna hiç gerek yok. Yorum kısmında siz de sevdiğiniz Aamir Khan filmlerini belirtirseniz listemize ekleyebiliriz. Bu listeye olmasa bile farklı bir listede yer veririz en kötü ihtimal.

Kendinize iyi bakın, sağlıkla kalın, hoşçakalın…

 

 

Yazar: Dolu Kafa

Kabına sığamayan, oturduğu yerde duramayanların mağduriyetini ortadan kaldırmak amacıyla "Dolukafa.com" internet sitesini kurmuş bir hayalperest. Plan büyük, yol uzun. Yüreğin umutlu, kafan dolu ise sen de katıl aramıza...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php

Twitter

dolukafa

Instagram

dolukafa

Youtube

dolukafa

Telegram

dolukafa